Alpe Adria – tanie noclegi wzdłuż trasy

Alpe Adria - Początek trasy - Salzburg - Widok na stare miasto z twierdzy Hohensalzburg - czasnaniemiecki.pl
Alpe Adria – Początek trasy – Salzburg – Widok na stare miasto z twierdzy Hohensalzburg – czasnaniemiecki.pl

Alpe Adria Radweg to trasa rowerowa, której długość wynosi ponad 400 km. Wzdłuż trasy znajduje się wiele miejsc, gdzie możesz znaleźć tani nocleg.

W zależności od Twojej kondycji, od pogody, jak również od celu podróży możesz zrobić przerwę na odpoczynek na jednym z campingów. Oczywiście, jeżeli podróżujesz z namiotem i sakwami.

Rowerzyści, którzy chcą ograniczyć swój bagaż i decydują się na nocowanie w hotelu lub pensjonatach agroturystycznych, powinni wcześniej zarezerwować nocleg. Ciclovia Alpe Adria Radweg, bo tak brzmi pełna nazwa tej trasy rowerowej, jest bardzo popularna i w sezonie może zabraknąć miejsc noclegowych.

Początek trasy Alpe-Adria-Radweg

Jak dojechać do Salzburga

To jest pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać planując wyprawę rowerową. Początek trasy Alpe Adria Radweg znajduje się w Salzburgu. Jest wiele możliwości dojazdu miasta Mozarta.

Jeżeli masz wystarczająco dużo wolnego czasu, najkorzystniej będzie pojechać do Salzburga pociągiem. Planując podróż z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem można kupić bilety zdecydowanie taniej. Taka wyprawa trwa jednak dość długo, więc musisz być przygotowany na dłuższe lub krótsze przerwy między kolejnymi etapami podróży pociągiem. Czasem może się to wiązać z szukaniem dodatkowego noclegu.

Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić czas i wykorzystać go na zwiedzanie różnych atrakcji turystycznych znajdujących się wzdłuż trasy rowerowej, korzystniej będzie pojechać do Salzburga samochodem. W tym przypadku pojawia się jednak kolejny problem. A mianowicie musisz poszukać parkingu.

Gdzie zaparkować samochód w Salzburgu

Samochód możesz zaparkować w wielu miejscach. Wszystko zależy od zawartości portfela oraz gwarantowanego bezpieczeństwa. Parkowanie w pobliżu centrum nie należy do najłatwiejszych. Jest tutaj dużo ulic jednokierunkowych i poruszanie się po tym mieście samochodem można określić jako stresujące. Jeżeli jednak uda Ci się znaleźć miejsce parkingowe w dozwolonym miejscu, musisz zapłacić za każdą godzinę parkowania.

Parking, który Ci najbardziej odpowiada znajdziesz na stronie contipark.at Szukając miejsca parkingowego na stronie internetowej warto zaznaczyć sposób płatności oraz możliwość opuszczenia parkingu o dowolnej porze dnia lub nocy. Możesz znaleźć miejsce parkingowe nawet za 2,50 Euro za każdy dzień postoju.

Tanie noclegi wzdłuż trasy Alpe Adria

Kolejnym etapem planowania podróży rowerowej jest sprawdzenie, gdzie możesz przenocować. W Austrii często pada deszcz, dlatego też warto wiedzieć, czy pomiędzy zaplanowanymi miejscami postoju są inne alternatywne campingi. Najlepiej zapisać wszystkie lokalizacje w telefonie lub innym urządzeniu do nawigacji. Kilka ważnych informacji o kempingach w Austrii znajdziesz we wpisie Na kempingu – Auf dem Campingplatz.

Biwakowanie na dziko

Generalnie w Austrii jest zakaz rozbijania namiotu poza kempingiem czy przydomowym ogrodem. Zakazy te jednak nie są identyczne w każdym kraju związkowym. Trasa alpejska prowadzi przez dwa landy: Salzburg oraz Karyntię.

Przepisy mówią jednoznacznie, że zaplanowane biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami jest w Karyntii zabronione. Kara pieniężna za niedostosowanie się do tego zakazu wynosi nawet 3 600 euro.

Nieco mniej restrykcyjnie do biwakowania podchodzi drugi kraj związkowy, czyli Salzburg. Bezwzględny zakaz biwakowania obejmuje tylko pastwiska górskie. Dodatkowo burmistrz może zabronić rozbijania namiotu w określonych miejscach.

Zdecydowanie odradzałabym biwakowanie w górach oraz w lesie. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy właściciel gruntu leśnego wyraźnie zezwoli przenocować w namiocie na jego posesji.

DOZWOLONE JEST TYLKO TZW. ALPINES BIWAKIEREN, czyli niezaplanowane rozbicie namiotu w dowolnym miejscu w nagłym wypadku, kiedy doznasz urazu i nie możesz kontynuować jazdy. Ponadto kary nie zapłacisz, jeżeli przenocujesz w niedozwolonym miejscu z powodu nagłego załamania pogody lub w nocy. Szczegółowo przepisy omówiono na stronie berghasen.com

Nocleg na kempingu

Zakładając, że żadna z tych nieprzyjemnych sytuacji Cię nie spotka, wybierz jednak nocleg na kempingu. Średnio miejsce dla 2 osób nocujących w namiocie wynosi 25 euro. Oczywiście w większych miejscowościach oraz nad jeziorami ceny są wyższe. Nad Ossiacher See są miejsca, gdzie zapłacisz nawet 50 euro.

Warto więc sprawdzić cenniki, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. W Salzburgu i najbliższej okolicy są cztery miejsca, gdzie możesz rozłożyć namiot.

 • Panorama-Stadtblick
 • Nord-Sam
 • Schloss Aigen
 • Auwirt

Pierwszy etap z pewnością pokonasz bez większych problemów. Jeżeli jednak opadniesz z sił lub pogoda nie będzie już tak łaskawa, warto zapisać kilka adresów, gdzie znajdziesz camping. W poniższych miejscowościach na drugim etapie trasy Alpe Adria Radweg, z pewnością znajdziesz miejsce odpoczynku. W nawiasach znajdziesz ceny noclegu

 • Bischofshofen
 • St. Veit im Pongau
 • Embach Lend
 • Bad Gastein

Na trzecim etapie trasy rowerowej od Bad Gastein do Spittal an der Drau również znajdziesz kemping, który Ci odpowiada. Poniżej kilka miejscowości do wyboru.

 • Obervellach
 • Kolbnitz
 • Möllbrücke
 • Spittal an der Drau

W Spittal an der Drau znajdziesz nocleg za 23 euro, natomiast campingi w okolicach Villach często mają w cenniku podaną najniższą cenę. Jednak i tutaj można znaleźć nocleg w podobnej cenie. Jak pisałam wcześniej, to koszt pobytu 2 osób z namiotem wliczając opłatę klimatyczną.

Google maps podpowie Ci kolejne miejscowości na każdym etapie Alpe Adria Radweg, gdzie możesz przenocować. Warto skorzystać z tych informacji. W Austrii ilość opadów jest dość wysoka, a pogoda w Alpach nie zawsze sprzyja rowerzystom 🙂

Jeżeli podobał Ci się dzisiejszy wpis, napisz w komentarzu kilka motywujących słów. Twoja opinia jest dla mnie bardzo ważna!

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę niezapomnianych wrażeń z trasy Alpe-Adria-Radweg.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*