Christina Stürmer, czyli Deutschrock z Austrii

Christina Stürmer, czyli Deutschrock z Austrii - czasnaniemiecki.pl

Christina Stürmer to austriacka piosenkarka, którą znamy również w Polsce. Jej kariera rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy zdobyła drugie miejsce w ”Starmanii”, czyli austriackiej wersji ”Idola”. W Niemczech jest on znany jako ”Deutschland sucht den Superstar”. Talent show ”Starmania” odkryła również artystkę lub artystę, Conchitę Wurst. W Austrii wystąpił on jednak jako mężczyzna, Tom Neuwirth, więc nie budził tam żadnych wątpliwości.

Christina jest przedstawicielką tzw. Deutschrock skupiającego artystów śpiewających w języku niemieckim. Jest jedyną Austriaczką, która należy do tej grupy muzyków.

Dla uczących się języka niemieckiego jest więc idealną piosenkarką.

Nie śpiewa ona w austriackiej odmianie języka niemieckiego, tylko w ”zwykłym” niemieckim. Na poziomie średnio zaawansowanym nie powinno więc być problemu ze zrozumieniem treści wykonywanych przez nią utworów.

Międzynarodowy skład zespołu

Christina stworzyła zespół, który składa się z artystów z Francji, Hiszpanii, Niemiec oraz oczywiście Austrii. Drugim Austriakiem w zespole jest gitarzysta Oliver Varga. Na gitarze basowej gra Francuz Gwenael Gwen Damman. Trzecim gitarzystą grającym również na instrumentach klawiszowych jest Niemiec Hartmut Hardy Kamm. Zespół tworzy również hiszpański perkusista Klaus Perez-Salado. Przeważają artyści z niemieckiego obszaru językowego, więc może dlatego wybrali ten język jako wspólny dla wszystkich członków zespołu.

Christina Stürmer podbija serca utworem ”Ich lebe”

Christina Stürmer nie wygrała co prawda w 2003 roku w ”Starmanii”, jednak jej pierwszy singiel ”Ich lebe” do dnia dzisiejszego jest popularny i zajmuje w spotify 5 miejsce na liście najbardziej popularnych piosenek tej artystki.

W Niemczech stała się popularna dopiero w 2005 roku po opublikowaniu nowej wersji ”Ich lebe”. Możesz jej posłuchać na spotify podobnie jak innych utworów.

Z 2005 roku pochodzi również popularny utwór ”Mama Ana Ahabak”. Obecnie na 10 miejscu na spotify. To spokojniejsza ballada, która po wysłuchaniu ”Ich lebe” może trochę rozczarować osoby oczekujące od rockowej muzyki nieco ostrzejszych rytmów.

”Millionen Lichter” – najbardziej znany utwór Christiny Stürmer

Millionen Lichter“ to zdecydowanie bardziej pobudzający utwór, który pomoże Ci obudzić się lub poprawić tempo na porannym joggingu. Na spotify znajduje się na drugim miejscu w rankingu najpopularniejszych utworów artystki, więc podoba się wielu fanom Deutschrock.

Co ciekawe pochodzi z albumu z 2013 roku ”Ich hör auf mein Herz“, więc nie jest już pierwszej młodości 🙂 Podobną popularnością cieszy się zajmujący 4 miejsce utwór ”Was wirklich bleibt” z tego samego albumu.

Nieco młodszym utworem jest ”Seite an Seite” z albumu o tym samym tytule. Wydany został w 2016 roku i do dzisiaj króluje wśród najpopularniejszych piosenek Christiny Stürmer. Na tej samej płycie usłyszysz również utwór ”Ein Teil von mir”, który jest popularny na spotify.

Christina Stürmer i jej najnowszy hit ”In ein paar Jahren”

In ein paar Jahren” to utwór z najnowszego albumu Christiny ”Überall zu Hause“. Zajmuje dopiero trzecie miejsce w rankingu, jednak może wkrótce znaleźć się na pierwszym miejscu. Został on wydany w 2018 roku, więc jeszcze wiele może się zmienić.

Niemieccy fani, którzy wychowali się na piosenkach Christiny Stürmer, są zachwyceni zarówno nowym rytmem, jak i klipem do utworu. Na YT fani zachwycają się nową Christiną pisząc ”super geil”, ”echt ein Ohrwurm” lub ”der Hammer”.

Nauka języka niemieckiego z Christiną Stürmer jest przyjemna. Śpiewa wyraźnie, choć czasem ma tendencję do ”zjadania” końcówek lub nadużywania samogłosek 🙂

Jeżeli lubisz łagodny rock, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Moją ulubioną piosenką jest zdecydowanie ”Millionen Lichter”. A Tobie, który utwór najbardziej się spodobał? Może ”In ein paar Jahren” lub ”Seite an Seite”?

Pozdrawiam ciepło i życzę przyjemnego słuchania!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*