Ciclovia Alpe Adria – Etap 1

Ciclovia Alpe Adria Radweg nie jest trudna do pokonania. Cała trasa rowerowa składa się łącznie z 8 etapów. Pierwszy z nich prowadzi z Salzburga do Bischofshofen i wynosi wg oficjalnej strony 53,3 km. Ten odcinek można pokonać wg organizatorów w 4 godziny. Nawierzchnia trasy to drogi asfaltowe, ponad 43 km, oraz częściowo szutrowe, niecałe 10 km. Wg oficjalnego opisu zaliczany jest do łatwych etapów.

Początek trasy Ciclovia Alpe Adria Radweg

Najprawdopodobniej dojedziesz do Salzburga dzień wcześniej, aby rozpocząć podróż w pełni wypoczęty po podróży pociągiem lub samochodem. To świetna okazja, aby przy okazji zwiedzić to piękne miasteczko. Jest tam bardzo kameralnie. W starym mieście wpisanym na listę UNESCO możesz odpocząć w jednej z przytulnych kawiarni czy restauracji. Jeżeli chcesz poćwiczyć niemiecki a zapomniałeś planu miasta na wędrówkę po Salzburgu, przypomnij sobie, jak zapytać o drogę w tym pięknym języku.

Zwiedzanie Salzburga

Obowiązkowym punktem programu jest twierdza Festung Hohensalzburg. Rowerem tam nie wjedziesz, więc lepiej zostaw go na czas zwiedzania na campingu. W tym mieście Mozarta większość zabytków zlokalizowana jest w okolicy Starego Miasta, więc nawet po trudnej podróży będziesz mógł bez najmniejszego problemu zwiedzić najbardziej charakterystyczne miejsca.

Ciclovia Alpe Adria - Salzburg - Katedra - Kapitelplatz - Mężczyzna na złotej kuli - Sphaera - czasnaniemiecki.pl
Salzburg – Katedra – Kapitelplatz – Mężczyzna na złotej kuli – Sphaera

Z twierdzy zobaczysz cały Salzburg jak na dłoni i oczywiście piękne Alpy, które obejrzysz już następnego dnia z nieco mniejszej odległości 🙂 Do twierdzy dojedziesz kolejką naziemną. Możesz wejść pieszo, ale lepiej zostawić siły na wyprawę rowerową. Z góry widać całe Stare Miasto, Katedrę, Kościół Franciszkanów, Rezydencję oraz Kościół Uniwersytecki. Natomiast na drugim brzegu rzeki Salzach możesz zobaczyć Pałac Mirabell oraz Klasztor Kapucynów.

Ciclovia Alpe Adria - Salzburg - Klasztor Kapucynów - Wzgórze Kapuzinerberg - czasnaniemiecki.pl
Salzburg – Klasztor Kapucynów – Wzgórze Kapuzinerberg

Wzgórza Mönchsberg i Kapuzinerberg

W niedalekiej odległości od twierdzy jest winda (MönchsbergAufzug), która zawiezie Cię na wzgórze Mönchsberg. Znajduje się tam muzeum sztuki nowoczesnej Museum der Moderne oraz wiele ścieżek leśnych, z których również możesz podziwiać Alpy. Z tego wzgórza zobaczysz twierdzę w całej okazałości.

Trzecim obowiązkowym punktem jest Pałac Mirabell (Schloss Miarbell) w „nowej” części Salzburga. Wejście jest bezpłatne, ogrody bardzo ładnie zagospodarowane, pełne różnokolorowych kwiatów. Warto zobaczyć również schody, jakimi wkracza do swojego gabinetu burmistrz Salzburga. Pozazdrościć! No i oczywiście bogato zdobioną salę, gdzie Austriacy wkraczają na nową drogę życia 🙂

Ciclovia Alpe Adria - Salzburg - Schloss Mirabel - Marmurowa Sala - czasnaniemiecki.pl
Salzburg – Schloss Mirabel – Marmurowa Sala

Salzburg to miasto, w którym urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. Warto więc zwiedzić dom, w którym mieszkał na Getreidegasse, najdroższej ulicy, gdzie dawniej sprzedawali swoje towary miejscowi kupcy. Obecnie mieszczą się tutaj sklepy najbardziej znanych marek. Szyldy każdego sklepu zachowały jednak dawny styl. Trzeba uważnie się przyglądać, żeby odszyfrować nazwę markowego sklepu.

Plac Mozarta – Mozartplatz – Punkt startowy Ciclovia Alpe Adria

Plac Mozarta to miejsce, gdzie spotykają się wszyscy rowerzyście wyruszający w podróż trasą rowerową Ciclovia Alpe Adria Radweg. Przejeżdżasz niewielkim mostem Mozartsteg na drugą stronę rzeki Salzach i już jesteś na drodze rowerowej prowadzącej do Grado. Ale najpierw musisz pokonać pierwszy etap i dojechać do Bischofshofen. Ta rzeka będzie Ci towarzyszyła przez znaczną część trasy prowadzącej przez kraj związkowy Salzburg, inaczej Land Salzburg.

Pałac i ogrody wodne – Wasserspiele – Schloss Hellbrunn

W niedalekiej odległości od Salzburskiego Starego Miasta, tylko 5 km, znajduje się renesansowy Pałac Hellbrunn. Była to letnia rezydencja arcybiskupa Markusa Sittikusa. Uwielbiał rozbawiać swoich gości. Dlatego też w ogrodach ukrył wiele wodotrysków i w czasie uczty biesiadnej jeden ze służących odkręcał kran z wodą i ”studził” biesiadników. Jedynie na krzesło gospodarza nie spadała ani jedna kropelka wody. Odwiedzający ogrody turyści również mogą poczuć się jak goście arcybiskupa 🙂

Ciclovia Alpe Adria – Atrakcje turystyczne w drodze do Bischofshofen

Wyruszając z Salzburga w górę rzeki Salzach możesz zwiedzić kilka atrakcji turystycznych, jak Muzeum Stille Nacht, Muzeum Celtyckie, browar Kaltenhausen, wąwóz Lammerklamm, jaskinię Eisriesenwelt, twierdzę Hohenwerfen oraz skocznię im. Paula Ausserleitnera, Park Narodowy Wysokie Taury. We wszystkich tych miejscach możesz chwilę odetchnąć przed kolejnymi kilometrami trasy. Zwiedzanie to również dobre rozwiązanie na deszczową pogodę, która uniemożliwi dalszą jazdę rowerem. Alpy nie zawsze są łaskawe dla rowerzystów.

Hallein – Góra Dürrnberg

Po kilkunastu kilometrach znajdziesz pierwszą atrakcję, miasteczko Hallein. Możesz zwiedzić tutaj Muzeum Celtyckie (Keltenmuseum), jedne z największych w Europie. Inną atrakcją w najbliższej okolicy jest kopalnia soli (Salzbergwerk) na górze Dürrnberg. Wpływy ze sprzedaży soli, czyli ”białego złota” umożliwiły sfinansowanie przebudowy Salzburga. Soli już nie ma, ponieważ wydobycie nie jest opłacalne. Natomiast piękny Salzburg pozostał do dziś. Austriacy świetnie to wykalkulowali. Bardziej im się opłaca turystyka 🙂

Do kopalni lepiej pojechać autobusem. Jeżeli chcesz się mocno zmęczyć, warto pokonać na rowerze 3 km ostrego pedałowania pod górę. Jeżeli wolisz zachować siły na dalszą trasę, wybierz komunikację miejską. Atrakcją Hallein jest również muzeum Stille-Nacht-Museum. Jest to dom, w którym kiedyś mieszkał kompozytor Franciszek Ksawery Gruber, który skomponował najbardziej znaną nie tylko w Polsce kolędę „Cicha noc, święta noc”. Autorem słów kolędy jest Józef Mohr.

Wodospad Gollinger Wasserfall

Na granicy miejscowości Kuchl oraz Golling możesz podziwiać wodospad Gollinger Wasserfall. Ten wspaniały widok docenili poeci i malarze w zamierzchłych czasach, w okresie romantyzmu. Obecnie podziwia go wielu turystów. Trzeba jednak wcześniej „zaparkować rower”, ponieważ do samego wodospadu możesz dotrzeć tylko na piechotę.

Kanion Salzachöfen – Przełęcz Pass Lueg

Po około 30 km dojedziesz do przełęczy Pass Lueg. Przełęcz możesz pokonać przejeżdżając przez krótki tunel lub podjechać trochę wyżej do pobliskiej karczmy na wzgórzu. Jest to miejsce, z którego można wyruszyć na wędrówkę po skalnych wąwozach wzdłuż rzeki Salzach. Warto zatrzymać się tutaj na wycieczkę z przewodnikiem.

Skalne wąwozy między Hagengebirge oraz Tennengebirge noszą nazwę Salzachöfen. Można powiedzieć, że na Ziemi Salzburskiej znajduje się mini kanion Colorado. Regionalne słowo Öfen oznacza po prostu skalne wąwozy (Klammen). Salzachöfen to również pomnik przyrody. Co ciekawe, kanion możesz pokonać na lotni linowej Flying Fox. Poziom adrenaliny zdecydowanie rośnie 🙂

Zamek warowny Hohenwerfen

Twierdza Hohenwerfen uległa zniszczeniu po pożarze w 1931 roku. Na szczęście ten średniowieczny zamek udało się odbudować. W czasie II wojny światowej szkoliła się w nim niemiecka armia nazistowska, ale mimo to warto go zwiedzić zapominając na chwilę o historii.

Dla poprawienia nastroju dodam, że nakręcono tutaj film szpiegowski „Tylko dla orłów” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Obecnie udostępniony jest dla turystów. Znajduje się on w miejscowości Werfen, niedaleko od St. Johann im Pongau. Od Salzburga dzieli go około 40 km.

Skocznia w Bischofshofen

Jeżeli należysz do fanów skoków narciarskich, z pewnością znasz Turniej Czterech Skoczni (Vierschanzentournee). Odbywa się on między innymi w miejscowości Bischofshofen, jak zapewne doskonale wiesz. Pierwszy etap trasy Ciclovia Alpe Adria Radweg możesz więc zakończyć pod skocznią narciarską im. Paula Ausserleitnera.

Więcej informacji o Ziemi Salzburskiej znajdziesz na stronie Salzburgerland. Możesz przeczytać o tym pięknym landzie również w języku polskim. Zachęcam jednak do poznania atrakcji tego regionu w języku niemieckim.

Planowanie podróży po krajach niemieckojęzycznych to świetna okazja do nauki niemieckiego. Każdy metoda nauki jest dobra. Najważniejsze jednak, aby Tobie sprawiała przyjemność.

Ciclovia Alpe Adria i Słońce nad Alpami

Na trasie pierwszego etapu Alpe Adria jest kilka ciekawych atrakcji, które możesz zwiedzić. Ja jednak życzę wszystkim rowerzystom, aby Alpy w trakcie podróży okazały swoją życzliwość i łaskę.

To wyprawa w stronę Alp, więc żadne wodospady, kopalnie, muzea czy zamki nie wynagrodzą widoków, które zakryją chmury 🙁

Wymienione atrakcje turystyczne na trasie do Bischofshofen to tylko alternatywa na czarne godziny oczekiwania na słońce nad Alpami. Niewielkie chmurki dodają tylko uroku, więc ostatecznie mogą się pojawić. Natomiast burze i deszcz muszą zniknąć z prognozy pogody:)

Wspaniałych widoków na trasie Ciclovia Alpe Adria aż do samego Grado życzę wszystkim miłośnikom wypraw na dwóch kółkach!

Pozdrawiam ciepło!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*