„Dark” to najlepszy niemiecki serial

„Dark” to najlepszy niemiecki serial. Takie zdanie ma ogromna liczba widzów z Niemiec. Co sądzą nasi sąsiedzi o filmie “Dark” możemy dowiedzieć się czytając komentarze na różnych portalach internetowych. Znajdziemy tam oczywiście również wpisy sponsorowane, czyli promujące sam serial oraz Netflix. Pomijając jednak opinie osób, które niekoniecznie obejrzały sam serial, a mimo to przedstawiają swoje zdanie na jego temat, przeczytamy tam dużo ciekawych opinii. Negatywnych i pozytywnych.

Serial „Dark” - czasnaniemiecki.pl
Serial „Dark” – czasnaniemiecki.pl

Serial „Dark” i jego autorzy

Twórcami serialu są Jantje Friese oraz Baran bo Odar. Autorzy scenariusza zafascynowani byli w młodości filmem „Miasteczko Twin Peaks”, co odzwierciedla w „Dark” jego mroczna fabuła, liczne niedopowiedzenia oraz skrywane przez mieszkańców Winden tajemnice. Kto zna ten fenomenalny serial Davida Lyncha, zostanie fanem serialu „Dark” i doceni jego mroczność i tajemniczość.

Niemcy zachwycenia są niemiecką precyzją scenariusza. Małżeństwo Jantje Friese oraz Baran bo Odar idealnie dopracowali każdy szczegół scenariusza. Cała fabuła jest przemyślana i konsekwentnie realizowana. Fakt, jest bardzo skomplikowana, jednak nie ma luk w scenariuszu. Trzeba z ogromną uwagą śledzić losy wszystkich bohaterów filmu, co utrudnia zrozumienie fabuły, ale właśnie to sprawia, że serial jest tak wciągający.

Skomplikowana fabuła jest krytykowana przez niemieckich widzów. Szczególnie tych, którzy oglądają serial z przerwami. Wtedy faktycznie trudno zapamiętać, kto był kim w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Warto obejrzeć serial w całości, wówczas fabuła jest o wiele łatwiejsza do zrozumienia.

Jeżeli nie do końca pamiętasz, kto jest kim w serialu, polecam zajrzeć na stronę dar.fandom.com, gdzie znajdziesz wszystkie postacie z serialu. Uwaga, nie czytaj zbyt wnikliwie, czasem może tam się znaleźć spoiler i za szybko odkryjesz tajemnicę rodzin z Winden.

Niemieckie filmy oczami niemieckich widzów

Niemcy mają podobne zdanie o filmach kręconych przez swoich rodaków jak Polacy o polskich produkcjach. Mając do wyboru film polski, francuski czy niemiecki, większość osób prawdopodobnie zdecyduje się na drugą opcję. Jest wiele widzów, które z zasady odrzucają polskie produkcje, ponieważ wielokrotnie ich rozczarowały. Wyjątkiem jest „Belfer”.

Podobne opinie o swoich rodzimych produkcjach mają Niemcy. Ich zdaniem są nudne, a aktorzy grają jakby stali na scenie teatralnej. Wciąż widać powłóczyste spojrzenia, poważne miny i niewiele emocji. Ponadto akcja filmu jest często mało dynamiczna, co nie przyciąga uwagi widza na dłużej.

Z tego właśnie powodu Niemcy są tak zafascynowani serialem „Dark”. Wreszcie doczekali się serialu, gdzie nie ma zdjęć jak z filmu „Heidi” czy innych bawarskich sielankowych filmów, jakie można znaleźć na niemieckich programach. Obrazy w serialu są mroczne, jesienne, ale nie działają depresyjnie. Nadają specyficzny klimat, który z pewnością docenią fani filmów Davida Lyncha.

Piękne, mroczne zdjęcia do filmu są niewątpliwą zaletą serialu, jaką doceniają niemieccy widzowie. Zwróć uwagę na kolory, jakie pojawiają się w poszczególnych scenach. Są dwa maksymalnie trzy kolory i ich odcienie, albo brąz, zieleń, niebieski. Czasem dodawany jest inny kontrastujący kolor, na przykład biały lub czerwony. Obrazy są fantastycznie dopracowane. Sam autor chciał, by były jeszcze ciemniejsze, jednak było to technicznie niewykonalne i utrudniałoby odbiór filmu.

Baran bo Odar, jest artystą, który w przeszłości malował i rysował komiksy. Dla niego obraz i strona wizualna ma ogromne znaczenie. Jego ”myślenie” obrazami szczególnie widoczne jest w każdej scenie serialu.

Dlaczego „Dark” odniósł sukces?

Dlaczego Niemcy zaryzykowali i zdecydowali się obejrzeć niemiecki serial? Kluczem do sukcesu był niewątpliwie amerykański serial „Stranger Things”, który ukazał się w podobnym czasie. Niemieccy widzowie dali szansę serialowi „Dark”, ponieważ był on reklamowany jako niemiecka wersja „Stranger Things”. Zaryzykowali i nie zawiedli się.

Oczywiście Ci, którzy oczekiwali produkcji w stylu filmów Spielberga, przerażających, ale jednocześnie pełnych humoru, obejrzeli dwa pierwsze odcinki serialu i stwierdzili, że nie jest śmieszny. Brak śmiesznych zwrotów akcji krytykują Niemcy. No cóż, każdy ma prawo oglądać to, co lubi i wypowiadać swoje zdanie. Serial „Dark” zaczyna się dopiero po drugim odcinku. Kto nie zniechęcił się przed obejrzeniem trzeciego odcinka i dotrwał do końca, z pewnością nie żałował swojego wyboru.

„Stranger Things” i „Dark” to dwa różne filmy. Autorzy mieli podobny pomysł na fabułę, jednak zrealizowali go w odmienny sposób. Amerykański serial jest w stylu Spielberga, „Dark” natomiast w stylu Davida Lyncha i „Miasteczka Twin Peaks”. Fani najnowszej produkcji Netfliksa zdecydowanie należą do drugiej grupy i wybierają filmy pełne tajemnic, dające do myślenia, wielowarstwowe w swojej fabule oraz przedstawiające skomplikowane życie bohaterów.

Odkrywając stopniowo tajemnice mieszkańców Winden widzimy, że życie nie jest czarno-białe, każdy podejmuje złe wybory, których niestety nie można już cofnąć, nawet wracając do przeszłości. Bohaterowie serialu chcą często grać Boga i próbują ingerować w Jego decyzje. Jaki skutek odnoszą te próby, możesz zobaczyć oglądając serial „Dark”. Jedno jest pewne, ten serial daje wiele do myślenia i nie można przejść obok niego obojętnie.

Dobrze dobrana obsada serialu „Dark”

Niemieccy widzowie chwalą casting do serialu „Dark”, ponieważ poszczególne postacie z roku 2019, 1986 czy 1953 mają dużo podobnych cech. Casting do filmu przeprowadzono z podobną precyzją, jak napisano scenariusz. Przyjrzyj się jednemu z głównych bohaterów, czyli Ulrichowi Nielsen w przeszłości, przyszłości oraz w roku 2019. Gra go trzech różnych aktorów, a jednak podobieństwo jest wyraźnie widoczne. Podobnie jego żona Katharina Nielsen podobna jest do swojego odpowiednika z roku 1986.

Grę aktorów Niemcy oceniają na wysokim poziomie. Szczególnie tych z większym doświadczeniem, jak Oliver Masucci (Ulrich Nielsen), Karoline Eichhorn (Charlotte Doppler), Andreas Pietschmann (Nieznajomy), Maja Schöne (Hannah Kahnwald), Jürdis Triebel (Katharina Nielsen). Również rola Jonasa Kahnwalda, którego gra Luis Hofmann jest pozytywnie oceniana.

Czy Twoja opinia o serialu „Dark” jest podobna do oceny niemieckich widzów? Która postać podoba Ci się najbardziej?

Napisz w komentarzu, czy dotrwałeś do końca drugiej serii i czekasz na dalszy ciąg historii i tajemnic rodzin Nielsen, Kahnwald, Doppler oraz Tiedemann.

Jeżeli podobał Ci się dzisiejszy wpis, napisz kilka miłych słów w komentarzu 🙂

Pozdrawiam i życzę Ci wspaniałego dnia!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*