Egzamin Goethe Zertifikat B1 – Przygotowanie

Goethe-Zertifikat B1 - czasnaniemiecki.pl

Egzamin Goethe Zertifikat B1 znany jest również jako ÖSD-Zertifikat B1. Jest to egzamin z języka niemieckiego przeznaczony dla młodzieży od 12 lat i dorosłych od 16 lat.

Goethe Zertifikat B1 potwierdza umiejętność posługiwania się językiem niemieckim na poziomie średnio zaawansowanym B1 (wg ESOKJ).

Zasady oceniania na egzaminie

Egzamin ten jest oceniany wg identycznych kryteriów na całym świecie, w związku z tym również uznawany jest w każdym kraju.

Niezależnie od państwa, w którym będziesz zdawać ten egzamin, otrzymasz takie same zadania, jak w pozostałych krajach. Egzaminatorzy oceniają prace również zgodnie z wytycznymi Goethe Institut. Nie można więc powiedzieć, że łatwiej jest zdać ten egzamin w Polsce, czy też w Niemczech. Istnieje schemat oceniania wszystkich zadań i każdy egzaminator musi przestrzegać tych zasad.

Zasady oceniania dotyczą zarówno konstrukcji gramatycznych, jak i słownictwa, które musisz znać zanim zdecydujesz się przystąpić do egzaminu i powalczyć o certyfikat.

Egzamin Goethe Zertifikat B1 – Okres ważności

Świadectwo, czyli certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu Goethe-Institut na poziomie B1 jest ważny przez nieokreślony czas.

Oczywiście ważnym elementem certyfikatu jest data jego wystawienia. Posiadacz certyfikatu uzyskanego 10 lat wcześniej niekoniecznie nadal płynnie posługuje się tym językiem niemieckim w mowie i w piśmie. Dlatego też niejednokrotnie wymagany jest certyfikat z datą zdania egzaminu, która nie przekracza dwóch lat. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od instytucji, która wymaga przełożenia Goethe Zertifikat B1.

Warto więc powtórzyć niemiecki, jeżeli chcesz dołączyć certyfikat do podania o pracę. Zwłaszcza wtedy, jeżeli już od dłuższego czasu nie było okazji do rozmowy w języku niemieckim 🙂

UMIEJĘTNOŚCI NA POZIOMIE B1 – SŁOWNICTWO:

Umiejętności na poziomie B1 w zakresie słownictwa są wystarczające, aby opowiedzieć o sobie, swoich zainteresowaniach, przeżyciach, poglądach, doświadczeniach czy innych wydarzeniach związanym z życiem prywatnym oraz zawodowym. Oczywiście dotyczy to również zrozumienia podobnych wypowiedzi podczas rozmowy w języku niemieckim.

Istotna jest ponadto umiejętność wyrażania własnej opinii na popularne tematy, o których możesz przeczytać na stronach internetowych, na przykład na blogu czy forum internetowym. Ważne jest również zrozumienie opinii drugiej osoby, która wyrazi, napisze czy też wypowie, swoje zdanie w trochę bardziej skomplikowany sposób. Nie będzie to już więc krótka wypowiedź typu ”Nie lubię / Podoba mi się”. Każda opinia musi być bardziej szczegółowo opisana i uzasadniona.

Pamiętaj jednak, że nie musisz używać bardzo skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Najważniejsza jest w przypadku poziomu B1 rozmowa, wymiana poglądów, proponowanie rozwiązań w sytuacjach dnia codziennego.

Wystarczy więc nauczyć się krótko i zwięźle przedstawiać własne zdanie podając plusy i minusy, nawiązując do własnych doświadczeń oraz sytuacji w kraju, z którego pochodzisz.

Do płynnej rozmowy na poziomie B1 trzeba znać ok. 2.000 słów oraz najważniejsze struktury gramatyczne.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy znasz wystarczająco dużo słów, aby zdać egzamin z języka niemieckiego, zajrzyj na stronę Goethe Institut. Dostępna jest tam lista wyrażeń po niemiecku, które trzeba znać na poziomie B1. Słownictwo nie jest przetłumaczone na język polski, jednak przeglądając tą listę sprawdzisz Twój zasób słów. Dowiesz się, nad czym musisz jeszcze popracować przed przystąpieniem do egzaminu.

Jakie umiejętności potwierdza Goethe Zertifikat B1

Certyfikat Goethe Zertifikat B1 potwierdza umiejętność posługiwania się językiem niemieckim w najważniejszych sytuacjach dnia codziennego, jeżeli rozmówca używa języka standardowego.

Osoba posiadająca certyfikat Goethe Institut na poziomie B1:

  • Rozumie najważniejsze informacje przekazane w formie pisemnej lub ustnej. Pod warunkiem, że dotyczą znanych jej spraw z zakresu pracy lub szkoły, wolnego czasu, zainteresowań itp.
  • Potrafi porozumiewać się w większości sytuacji podczas podróży w rejonie, gdzie mówi się w języku niemieckim.
  • Wypowiada się w prosty i zwięzły sposób na znane jej tematy oraz opowiada o swoich zainteresowaniach.
  • Potrafi opowiadać o doświadczeniach i wydarzeniach, opisywać swoje marzenia, nadzieje oraz plany. Ponadto umie krótko i precyzyjnie uzasadnić swoje poglądy czy decyzje oraz je wytłumaczyć.

Goethe Zertifikat B1 – Czas przygotowania

Wg Goethe-Institut trzeba uczyć się od 350 do 650 godzin lekcyjnych, aby opanować język na poziomie B1. Liczba godzin uzależniona jest od umiejętności danego ucznia.

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o czas, jaki trzeba poświęcić na naukę, aby przygotować się do egzaminu, jest trudny do określenia.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy znasz niemiecki na pełnym poziomie A2. Jeżeli są braki, należy je nadrobić. Nie warto zaczynać przygotowań do egzaminu na poziomie B1, jeżeli nie posługujesz się językiem niemieckim na poziomie A2. Znajomość niemieckiego można sprawdzić wykonując test na stronie Goethe Institut.

DROGA NA SKRÓTY JEST ZAWSZE NAJDŁUŻSZA

W nauce języka niemieckiego ta zasada idealnie się sprawdza. Nie opanujesz odmiany rodzajnika, nie masz szans nauczyć się odmiany przymiotnika. Nie nauczysz się odmiany czasowników nieregularnych, będziesz mieć trudności z tworzeniem np. trybu rozkazującego.

Teoretycznie można się przygotować do egzaminu Goethe Zertifikat B1 w trakcie 96 godzin intensywnej nauki. Jest to osiągalne , jeżeli uczysz się z lektorem trzy godziny tygodniowo przez 8 miesięcy. Zakładając oczywiście, że zaczynasz naukę niemieckiego od pełnego poziomu A2.

Ponadto trzeba intensywnie pracować samodzielnie wykonując sumiennie wszystkie zadania, które wyznaczy lektor. W krótszym czasie można się przygotować, jeżeli znajdziemy czas na cztery godziny nauki w tygodniu. Wtedy do egzaminu przystąpisz po 6 miesiącach intensywnej nauki.

Z czego składa się egzamin Goethe Zertifikat B1?

Egzamin składa się z czterech modułów: CZYTANIE, PISANIE, SŁUCHANIE I MÓWIENIE. Każdy z nich można zdawać oddzielnie lub łączyć ze sobą. Czwarty moduł zdawany jest w parach. Pojedyncze świadectwa uzyskane z czterech modułów odpowiadają całemu certyfikatowi.

Zertifikat B1 - Słuchanie. Fot. Shutterstock
Goethe Zertifikat B1 – Słuchanie – czasnaniemiecki.pl Fot. Shutterstock

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać minimum 60% punktów z każdego modułu.

Chcesz się przygotować do egzaminu i otrzymać Goethe Zertifikat B1, przeczytaj kolejne wpisy. Szczegółowo omówię wszystkie części.

Zertifikat B1 - Czytanie - czasnaniemiecki.pl
Zertifikat B1 – Czytanie – czasnaniemiecki.pl

Poznasz podręczniki, które pomogą Ci samodzielnie się przygotować do egzaminu.

Samodzielnie możesz się przygotować do modułu CZYTANIE oraz SŁUCHANIE.

Jak to zrobić, dowiesz się czytając kolejne wpisy.

Pozdrawiam

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*