Egzamin Goethe Zertifikat B1 – Przygotowanie

Goethe-Zertifikat B1 - czasnaniemiecki.pl

Egzamin Goethe Zertifikat B1 znany jest również jako ÖSD-Zertifikat B1. Jest to egzamin z języka niemieckiego przeznaczony dla młodzieży od 12 lat i dorosłych od 16 lat. Potwierdza umiejętność posługiwania się językiem niemieckim na poziomie średnio zaawansowanym B1 (wg ESOKJ).

Egzamin ten jest oceniany wg identycznych kryteriów na całym świecie, w związku z tym również uznawany jest w każdym kraju.

Oczywiście ważnym elementem certyfikatu jest data jego wystawienia. Posiadacz certyfikatu uzyskanego 10 lat wcześniej niekoniecznie nadal płynnie posługuje się tym językiem w mowie i w piśmie.

Warto więc powtórzyć niemiecki, jeżeli chcesz dołączyć certyfikat do podania o pracę. Zwłaszcza wtedy, jeżeli już od dłuższego czasu nie było okazji do rozmowy w tym języku 🙂

UMIEJĘTNOŚCI NA POZIOMIE B1:

Certyfikat potwierdza umiejętność posługiwania się językiem niemieckim w najważniejszych sytuacjach dnia codziennego, jeżeli rozmówca używa języka standardowego.

Osoba posiadająca certyfikat:

  • Rozumie najważniejsze informacje przekazane w formie pisemnej lub ustnej. Pod warunkiem, że dotyczą znanych jej spraw z zakresu pracy lub szkoły, wolnego czasu, zainteresowań itp.
  • Potrafi porozumiewać się w większości sytuacji podczas podróży w rejonie, gdzie mówi się w języku niemieckim.
  • Wypowiada się w prosty i zwięzły sposób na znane jej tematy oraz opowiada o swoich zainteresowaniach.
  • Potrafi opowiadać o doświadczeniach i wydarzeniach, opisywać swoje marzenia, nadzieje oraz plany. Ponadto umie krótko i precyzyjnie uzasadnić swoje poglądy czy decyzje oraz je wytłumaczyć.

Do płynnej rozmowy na poziomie B1 trzeba znać ok. 2.000 słów oraz najważniejsze struktury gramatyczne.

Egzamin Goethe Zertifikat B1 – Czas przygotowania

Wg Goethe-Institut trzeba uczyć się od 350 do 650 godzin lekcyjnych, aby opanować język na poziomie B1. Liczba godzin uzależniona jest od umiejętności danego ucznia.

Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o czas, jaki trzeba poświęcić na naukę, aby przygotować się do egzaminu, jest trudny do określenia.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy znasz niemiecki na pełnym poziomie A2. Jeżeli są braki, należy je nadrobić. Nie warto zaczynać przygotowań do egzaminu na poziomie B1, jeżeli nie posługujesz się językiem niemieckim na poziomie A2. Znajomość niemieckiego można sprawdzić wykonując test na stronie Goethe Institut.

DROGA NA SKRÓTY JEST ZAWSZE NAJDŁUŻSZA

W nauce języka niemieckiego ta zasada idealnie się sprawdza. Nie opanujesz odmiany rodzajnika, nie masz szans nauczyć się odmiany przymiotnika. Nie nauczysz się odmiany czasowników nieregularnych, będziesz mieć trudności z tworzeniem np. trybu rozkazującego.

Teoretycznie można się przygotować do egzaminu Goethe Zertifikat B1 w trakcie 96 godzin intensywnej nauki. Jest to osiągalne , jeżeli uczysz się z lektorem trzy godziny tygodniowo przez 8 miesięcy. Zakładając oczywiście, że zaczynasz naukę niemieckiego od pełnego poziomu A2.

Ponadto trzeba intensywnie pracować samodzielnie wykonując sumiennie wszystkie zadania, które wyznaczy lektor. W krótszym czasie można się przygotować, jeżeli znajdziemy czas na cztery godziny nauki w tygodniu. Wtedy do egzaminu przystąpisz po 6 miesiącach intensywnej nauki.

Z czego składa się egzamin?

Egzamin składa się z czterech modułów: CZYTANIE, PISANIE, SŁUCHANIE I MÓWIENIE. Każdy z nich można zdawać oddzielnie lub łączyć ze sobą. Czwarty moduł zdawany jest w parach. Pojedyncze świadectwa uzyskane z czterech modułów odpowiadają całemu certyfikatowi.

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać minimum 60% punktów z każdego modułu.

Chcesz się przygotować do egzaminu i otrzymać Goethe Zertifikat B1, przeczytaj kolejne wpisy. Szczegółowo omówię wszystkie części.

Poznasz podręczniki, które pomogą Ci samodzielnie się przygotować do egzaminu.

Samodzielnie możesz się przygotować do modułu CZYTANIE oraz SŁUCHANIE.

Jak to zrobić, dowiesz się czytając kolejne wpisy.

Pozdrawiam

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*