Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny

Goethe Zertifikat B1 - Mail prywatny - czasnaniemiecki.pl
Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny – czasnaniemiecki.pl Fot. Shutterstock

Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny to element trzeciego modułu egzaminu Goethe Zertifikat B1 Schreiben. Składa się on z trzech części. W każdej z nich trzeba napisać jeden tekst, dwa z nich w formie wiadomości e-mail oraz własną opinię w formie komentarza w internetowej księdze gości.

Czas, jaki masz na napisanie wiadomości e-mail, jednej dłuższej, drugiej krótszej oraz komentarza wynosi łącznie 60 minut. Maksymalna liczba punktów, którą możesz zdobyć wynosi 100 punktów. Najwyżej punktowana jest pierwsza i druga część Modułu Pisanie. Są to mail prywatny oraz komentarz na stronie internetowej.

Maksymalna liczba punktów, jaką możesz uzyskać w pierwszej części egzaminu – Moduł Pisanie – to 40 punktów. Jeżeli prawidłowo napiszesz prywatną wiadomość e-mail zdobędziesz 40 % punktów. Do zdania egzaminu na poziomie B1 trzeba uzyskać minimum 60 punktów ze wszystkich trzech części egzaminu. Jest to więc pierwszy krok do zdobycia certyfikatu Goethe Institut potwierdzającego znajomość języka niemieckiego na poziomie średnio zaawansowanym.

Formy wypowiedzi pisemnej na egzaminie – MODUŁ PISANIE:

 • Prywatny e-mail/list
 • Oficjalny e-mail/list
 • Komentarz na forum

W dzisiejszym wpisie poznasz najważniejsze zasady pisania maila prywatnego i spróbujesz swoich sił. Przeczytaj wszystkie wskazówki i na koniec napisz własnego maila.

Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny

Moduł PISANIE podzielony jest na 3 części. W pierwszej z nich musisz napisać wiadomość e-mail do osoby, którą znasz. Może to być kolega, koleżanka, kuzyn, kuzynka, brat, siostra. Jest to zawsze ktoś z najbliższej rodziny lub znajomych.

Egzaminator przewiduje na napisanie maila prywatnego około 20 minut. W tym czasie musisz wykazać się, że potrafisz opisywać wydarzenia oraz uzasadniać swoje zdanie. Dodatkowo trzeba zaproponować na przykład wspólne spotkanie lub rozmowę telefoniczną, w której szczegółowo opowiesz o swoich przeżyciach lub pokażesz zdjęcia.

Podobnie jak w języku polskim w wiadomości używasz słów i wyrażeń podobnych do tych, które możesz wykorzystać w rozmowie ze znanymi osobami. E-mail ma formę prywatnej rozmowy. Ważne są natomiast elementy graficzne takiej wiadomości, o których nie możesz zapomnieć.

Twój mail musi zawierać co najmniej 80 słów. Dlatego też ucząc się formułek charakterystycznych dla każdej wiadomości e-mail warto nauczyć się tych dłuższych 🙂

Mail prywatny – Zwroty grzecznościowe

Każdy mail musisz zacząć od odpowiedniego zwrotu grzecznościowego:

 • Hallo Robert,
 • Liebe Claudia,
 • Hi Peter,
 • Lieber Klaus,

Zwróć uwagę, że po każdym zwrocie grzecznościowym znajduje się przecinek. Dlatego też następne zdanie musisz koniecznie rozpocząć od małej litery. W tym zdaniu musisz napisać krótkie wprowadzenie, czyli poinformować, dlaczego piszesz maila. Nie inaczej robisz to pisząc maile w języku polskim, więc jak wiesz nie jest to trudne. Wystarczy poznać kilka zwrotów i nauczyć się ich na pamięć.

Mail prywatny – Wstęp

Po zwrocie grzecznościowym trzeba napisać krótki wstęp. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

 • wie geht es Dir? Fühlst du dich besser?
 • wie schade, dass du zu meiner Hochzeitsfeier (zu meinem Geburtstag) nicht kommen konntest.
 • wie schade, dass du nicht da warst.
 • am Freitag haben wir meinen 40. Geburtstag gefeiert.
 • am Sonntag habe ich zum ersten Mal an dem Halbmarathon in Berlin teilgenommen.
 • die Hochzeit von Martha war fantastisch.
 • jetzt bin ich in Paris mit meinen Eltern.
 • ich bin erst gestern von meinem Urlaub auf Teneriffa zurückgekommen.
 • herzlichen Dank für Deine Einladung. Es tut mir so leid, dass ich nicht zu deiner Hochzeitsfeier kommen kann.
 • vielen Dank für Deine Einladung. Natürlich komme ich zu Deiner Geburtstagsparty am Sonntag.

Wstęp musisz dopasować oczywiście do tematu maila. Na egzaminie zawsze dostaniesz wytyczne dotyczące treści wiadomości. Musisz ich ściśle przestrzegać. W przeciwnym razie ryzykujesz utratę kilku punktów za niedopasowanie treści napisanego przez Ciebie maila do podanych na karcie egzaminacyjnej punktów. Punkty te mogą dotyczyć zaproszenia na uroczystość, opowiadania o przeżyciach lub też potwierdzenia, że chętnie skorzystasz z zaproszenia i przyjdziesz na przyjęcie. Może to być również powiadomienie koleżanki lub kolegi, że niestety nie skorzystasz z zaproszenia.

Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny – Treść wiadomości

Po wstępie zgodnym z treścią wiadomości e-mail trzeba napisać kilka zdań do każdego z punktów. Najlepiej napisać dwa do trzech zdań do każdego z nich koncentrując się na słownictwie oraz prawidłowych konstrukcjach gramatycznych.

Pamiętaj, lepiej napisać mniej zdań, czyli nie więcej jak trzy, a zastanowić się nad różnorodnym słownictwem i ciekawymi strukturami gramatycznymi. Jeżeli nie pamiętasz rodzajników, prawidłowej odmiany czasownika nieregularnego lub tworzenia zdań podrzędnie złożonych, warto użyć w tym przypadku znanych Ci synonimów. Jest wiele możliwości. Skorzystaj z nich. Zamiast zdań podrzędnie złożonych z ”weil”, możesz na przykład użyć prostszej konstrukcji ze spójnikiem ”denn”. W ten sposób stworzysz zdania główne i nie musisz pamiętać, że po ”weil” czasownik musi być na samym końcu zdania.

TRZY NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY, które musisz uwzględnić w treści maila prywatnego.

PAMIĘTAJ, że kolejność jest bardzo ważna. Trzy poniższe przykładowe punkty to schemat do napisania wiadomości. Najpierw piszesz oczywiście formułkę powitalną, czyli wybrany przez Ciebie zwrot grzecznościowy. Następnie tworzysz wstęp zgodny z treścią maila i czytając uważnie polecenie realizujesz w wiadomości wszystkie trzy punkty PO KOLEI. Warto również przeczytać krótki wstęp podany na arkuszu egzaminacyjnym. Ułatwi Ci to wyobrażenie sobie danej sytuacji, która zawsze jest realna i z pewnością znasz ją z własnych przeżyć. W ten sposób łatwiej znajdziesz odpowiednie słownictwo i wyrażenia. Oczywiście po niemiecku.

Przykładowe zadanie podane na stronie Goethe-Institut.

Sie haben vor einer Woche Ihren Geburtstag gefeiert. Ihr Freund / Ihre Freundin konnte nicht zu der Party kommen, weil er / sie krank war.

– Beschreiben Sie: Wie war die Feier?

– Begründen Sie: Welches Geschenk finden Sie besonders toll und warum.

– Machen Sie einen Vorschlag für ein Treffen.

Jak widzisz, w pierwszym punkcie musisz opisać wydarzenie. W drugim natomiast podajesz zawsze różnego rodzaju uzasadnienie zgodne z treścią wiadomości. Na koniec, w trzecim punkcie, proponujesz coś, na przykład spotkanie, na którym obejrzycie zdjęcia z przyjęcia urodzinowego. Do każdego z tych punktów wystarczy napisać około trzech zdań.

Warto użyć ciekawego słownictwa oraz trudniejszych konstrukcji gramatycznych. Jednak proponuję to zrobić tylko w przypadku, gdy masz stu procentową pewność, że wszystkie zwroty są prawidłowe. Szkoda tracić punkty na niepotrzebne błędy gramatyczne czy leksykalne. Warto przyswoić sobie słownictwo obowiązujące na poziomie B1, które udostępnia bezpłatnie Goethe-Institut.

Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny – Zakończenie

Na końcu każdego maila prywatnego trzeba napisać zakończenie. Podobnie jak w przypadku wstępu również zakończenie może być połączone z ostatnim punktem wiadomości, czyli propozycją. Możesz na przykład na zakończenie listu zaproponować wspólne spotkanie i dodać, że bardzo ucieszysz się z wizyty kolegi lub koleżanki. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

 • Komm am Wochenende zu mir vorbei. Ich zeige Dir meine Fotos von der Hochzeitsfeier. Ich würde mich so freuen.
 • Kann ich dich am Sonntag besuchen? Ich möchte dir alles erzählen.
 • Bist du morgen im Deutschkurs? Wir können uns dort treffen und alles besprechen.
 • Schreib mir, wann Du Zeit hast. Vielleicht könnten wir uns am Samstag bei mir treffen?
 • Können wir uns am Montag vor dem Einkaufszentrum treffen?
 • Komm am Wochenende vorbei!
 • Antworte schnell!
 • Ich warte auf dich!
 • Ruf mich auf dem Handy an!
 • Sag mir Bescheid!
 • Melde dich!
 • Ich würde mich freuen!

Jak widzisz, możliwości jest mnóstwo. Warto poćwiczyć tą część egzaminu. Możesz napisać kilka maili, które sprawdzi Ci nauczyciel lub lektor. Tematy się powtarzają, więc zawsze znajdzie się wśród nich przyjęcie na przykład urodzinowe czy ślub, wycieczka, urlop, wspomnienia z wakacji czy opis innych wydarzeń związanych z czasem wolnym.

Goethe Zertifikat B1 – Mail prywatny – Zwrot grzecznościowy na pożegnanie

Wiesz już, jak napisać wiadomość e-mail do znanej Ci osoby, z którą jesteś na ”ty”. Teraz podpowiem Ci, jak zakończyć taką wiadomość. Zwracasz się do kolegi lub koleżanki, więc zwroty na pożegnanie z pewnością już znasz. Pamiętaj, że możesz używać również ich skróconej wersji. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

 • Bis bald
 • Bis später
 • LG
 • Liebe Grüße
 • Herzliche Grüße
 • Gruß

Przed Twoim imieniem możesz dodatkowo podać zaimek ”Dein / Deine” lub ”Euer / Eure”, jeżeli piszesz wiadomość do grupy osób, znajomych lub rodziców.

Gratulacje! Kolejny krok na drodze do zdobycia certyfikatu Goethe Zertifikat B1 masz już za sobą. Część pisemną egzaminu Moduł – HÖREN możesz znaleźć w poprzednim wpisie Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie. Dodatkowo o części pisemnej egzaminu Moduł – LESEN znajdziesz kilka słów na stronie Goethe Zertifikat B1 – Czytanie.

Wiesz w teorii, jak napisać prywatną wiadomość e-mail. Czas spróbować własnych sił. Poniżej znajdziesz przykładowe zadanie egzaminacyjne. Wykorzystaj słownictwo, które podałam w dzisiejszym wpisie i stwórz własną wiadomość.

Sie waren gestern in einem Einkaufszentrum. Ihr Freund / Ihre Freundin konnte nicht mitkommen. Nun möchten Sie in den nächsten Tagen mit ihm / ihr dorthin hingehen.

– Beschreiben Sie: Was Ihnen dort besonders gut gefallen hat.

– Begründen Sie: Warum Ihr Freund / Ihre Freundin zum Einkaufszentrum mitkommen sollte.

– Machen Sie einen Vorschlag, wann Sie zum Einkaufszentrum fahren können.

POWODZENIA!

Pozdrawiam i życzę Ci wspaniałego dnia!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*