Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie

Zertifikat B1 - Słuchanie. Fot Shutterstock
Zertifikat B1 – Słuchanie. Fot. Shutterstock

Goethe-Zertifikat B1Słuchanie pomoże Ci przygotować się do egzaminu na poziomie średnio zaawansowanym i otrzymać certyfikat Goethe-Institut o znajomości języka niemieckiego na poziomie B1. Poznasz przykładowe zadania egzaminacyjne i sposoby ich rozwiązywania. Podobnie jak do egzaminu maturalnego warto przygotowywać się do egzaminu Goethe-Zertifikat rozwiązując zadania typowe dla tego egzaminu. Po pierwsze ograniczysz w ten sposób stres, ponieważ unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Z drugiej strony poćwiczysz rozwiązywanie wszystkich zadań na czas i poznasz słownictwo, które jest typowe dla egzaminu Goethe-Zertifikat B1.

Egzamin ten składa się z modułów: SŁUCHANIE, CZYTANIE, PISANIE, MÓWIENIE. Każdy z nich można zdawać oddzielnie lub łączyć je ze sobą.

SŁUCHANIE jest jednym z modułów, do którego możesz przygotować się samodzielnie lub z lektorem. Drugą częścią egzaminu Goethe-Zertifikat B1 jest CZYTANIE. Jak się przygotować do modułu sprawdzającego rozumienie tekstu czytanego dowiesz się czytając wpis Zertifikat B1 – Czytanie.

Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie – Podstawowe informacje

Część egzaminu Goethe-Zertifikat B1 sprawdzająca umiejętność rozumienia ze słuchu trwa 40 minut. Do zdobycia jest łącznie 30 punktów.

Liczba zdobytych punktów mnożona jest przez 3,33. W ten sposób obliczana jest maksymalna liczba punktów, którą zobaczysz na certyfikacie, czyli 100. Aby zdać egzamin trzeba uzyskać 60% punktów, czyli rozwiązać prawidłowo co najmniej 18 zadań.

Formy wypowiedzi na egzaminie Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie:

 • Komunikat
 • Krótki wykład
 • Nieformalna rozmowa
 • Dyskusja radiowa

Przed wysłuchaniem nagrania w ciągu 60 sekund trzeba przeczytać wszystkie zadania do wykonania. W przypadku komunikatów, które odtwarzane sa pojedynczo, masz 10 sekund na przeczytanie dwóch zadań do każdego z nich.

Przygotowując się do egzaminu warto więc nauczyć się mierzyć czas, jaki potrzebujesz do przeczytania i zrozumienia danego zadania.

Warto skorzystać z tego czasu i dokładnie przeczytać wszystkie zdania, ponieważ nie wszystkie wypowiedzi usłyszysz dwukrotnie.

Goethe-Zertifikat B1 – Hören – 4 części egzaminu

Moduł SŁUCHANIE podzielony jest na 4 części.

 1. Krótkie rozmowy telefoniczne, komunikaty, ogłoszenia, polecenia. Każdy z pięciu tekstów wysłuchasz dwa razy. Po wysłuchaniu pojedynczych tekstów musisz wykonać dwa zadania. Pierwsze to zadanie typu Prawda/Fałsz, drugie natomiast to wielokrotny wybór z trzech podanych możliwości. Czas na przeczytanie zadań przed wysłuchaniem pojedynczych komunikatów to tylko 10 sekund. Łącznie do wykonania jest 10 zadań.
 2. Krótki wykład. Usłyszysz go tylko jeden raz. Warto więc dokładnie zapoznać się z każdym zadaniem w ciągu 60 sekund przed wysłuchaniem nagrania. Do wykonania jest 5 zadań. Należy wybrać jedną z trzech możliwości.
 3. Nieformalna rozmowa. Usłyszysz ją tylko jeden raz. Następnie wykonasz 7 zadań typu Prawda/Fałsz.
 4. Dyskusja radiowa. Odtworzona zostanie dwukrotnie. Za wykonane prawidłowo zadania otrzymasz łącznie 8 punktów. Jest 8 zadań.

Goethe-Zertifikat – Poziom B1 – Hören – Teil 1 – Przykłady zadań egzaminacyjnych

Jak napisałam powyżej, do tej części egzaminu możesz się przygotować samodzielnie. W wielu podręcznikach znajdziesz ćwiczenia, w których musisz zrozumieć krótkie komunikaty, na przykład w supermarkecie o promocjach, na dworcu PKP o zmianie rozkładu jazdy czy na lotnisku o odwołaniu lotu. Najgorsza to chyba ostatnia wiadomość i oby nigdy Cie się nie przytrafiła na lotnisku. To niezbyt ciekawe miejsce na nocleg 🙂

Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie – Część pierwsza

W pierwszym zadaniu na rozumienie ze słuchu usłyszysz 5 krótkich tekstów. Zostaną one powtórzone dwa razy. Do każdego usłyszanego tekstu rozwiązujesz dwa zadania: prawda/fałsz oraz wielokrotny wybór z trzech możliwości.

Wiadomość na poczcie głosowej

PRZYKŁAD ZADANIA:

 • Krótkie nagranie wiadomości od mamy na poczcie głosowej z przeprosinami, że nie zdążyła zrobić prania przed wyjściem do pracy oraz ze szczegółową instrukcją, jak syn ma wyprać spodnie, w jakiej temperaturze, gdzie jest proszek, ile potrwa pranie itp.

Nagranie usłyszysz dwukrotnie. Czas trwania jednego komunikatu to około 1 minuta. Wcześniej masz 10 sekund na przeczytanie pytań do zadania.

PRZYKŁADY PYTAŃ DO ZADANIA:

 1. Czy syn uprawia sport? Richtig / Falsch
 2. W ilu stopniach trzeba zrobić pranie:
  1. 40
  2. 60
  3. 30

W pierwszym zadaniu trzeba zaznaczyć ”prawda” lub ”fałsz”. W drugim natomiast musisz wybrać właściwą temperaturę prania.

Innym rodzajem tekstu do słuchania w tej części egzaminu jest wiadomość telefoniczna ze wskazówkami, jak odgrzać obiad, jakie zrobić zakupy, czy posprzątać pokój, kto przyjdzie w odwiedziny itp. Może to być również informacja o zaproszeniu na urodziny i prośba o kupienie prezentu dla solenizanta, ponieważ na przykład koleżanka musi dłużej zostać w pracy i nie uda jej się na to znaleźć czasu przed przyjęciem urodzinowym.

Ogłoszenia w galerii handlowej

Drugim tematem są ogłoszenia w supermarkecie czy galerii handlowej. Przykładowo usłyszysz, że spodnie kupisz na pierwszym piętrze, natomiast ubranka dla dzieci znajdziesz na parterze. Znajdziesz tutaj ponadto wszelkie reklamy i inne ogłoszenia o rabatach, z jakich możesz skorzystać w trakcie robienia zakupów.

Prognoza pogody

Często pojawiają się krótkie informacje związane z prognozą pogody. Na przykład, w których regionach będzie padał deszcz, jak wysokie temperatury będą w weekend i czy warto zaplanować wycieczkę rowerową czy wybrać się w góry.

Wiadomość na automatycznej sekretarce

Na poziomie średnio zaawansowanym trzeba zrozumieć informacje telefoniczne podawane w różnych instytucjach, biurze podróży, u dentysty, lekarza, w klubie fitness. Dlatego też nierzadko zadanie będzie polegać na wysłuchaniu informacji nagranej na automatycznej sekretarce. Wiadomość może dotyczyć na przykład nieobecności lekarza, zmienionych godzin pracy danej firmy, propozycji nowego terminu spotkania lub podobnych sytuacji.

Krótkie komunikaty radiowe

Na egzaminie Goethe-Zertifikat B1 usłyszysz również różne komunikaty radiowe, podobnie jak często słyszysz je w języku polskim. Na przykład o zablokowanych ulicach, robotach drogowych, wypadkach, objazdach i innych czarnych scenariuszach, których w radio nie brakuje.

Nie koniecznie będzie to jednak kronika kryminalna, możesz bowiem usłyszeć propozycje spędzenia wieczoru lub weekendu, na przykład na wystawie czy koncercie. Ponadto, jak wiesz media bez reklamy nie istnieją, więc i tego typu informacji musisz wysłuchać na egzaminie. Tym razem jednak nie warto czekać aż skończą się reklamy, żeby można wreszcie posłuchać radia 🙂

Egzamin Goethe-Zertifikat B1 ma sprawdzić, czy potrafisz posługiwać się językiem niemieckim na co dzień, w rozmowie ze znajomymi oraz innymi osobami, z którymi będziesz mieć kontakt w trakcie podróży. Dlatego też wszystkie zadania związane są z tematyką życia codziennego.

Goethe-Zertifikat B1 – Hören – Teil 2 – Monolog

W drugiej części egzaminu Goethe-Zertifikat sprawdzającego umiejętność rozumienia ze słuchu masz możliwość wysłuchania nagrania tylko jeden raz. Dlaczego? Ponieważ są to głównie nagrania przewodnika na wycieczkach po różnego rodzaju atrakcjach turystycznych w krajach z niemieckiego obszaru językowego. A wówczas, jak wiesz, przewodnik nie powtarza swoich opowieści. Musisz się więc porządnie skoncentrować podczas słuchania, aby znaleźć odpowiedzi na pytania z części drugiej.

Na egzaminie masz ułatwione zadanie. Na wycieczce słuchasz bowiem wszystkich wiadomości, natomiast na egzaminie koncentrujesz się tylko na kilku z nich. Dokładnie jest ich tylko pięć. Bardzo ważne jest więc dokładne przeczytanie i zrozumienie zadań egzaminacyjnych. Masz na to 60 sekund. Wykorzystaj wszystkie sekundy!

Oprócz przewodnika możesz wśród nagrań znaleźć również organizatora wycieczki szkolnej lu ogólnodostępnej, gdzie przedstawione zostaną szczegóły wycieczki związane z zakwaterowaniem, planem wycieczki, dojazdem, wyżywieniem. Wszystkie zadania egzaminacyjne przypominają sytuacje z dnia codziennego. Przewodnik czy organizator zawsze opowiada tylko raz. Możesz na koniec jedynie zadać pytania dodatkowe. Na egzaminie takiej możliwości nie będzie. Lepiej dokładnie przeczytać zadanie i wsłuchać się w tekst nagrania.

Goethe-Zertifikat B1 – Hören – Teil 3 – Dialogi

Część trzecia egzaminu nie jest najtrudniejsza, jednak trzeba tutaj zwrócić uwagę na synonimy i odmienne konstrukcje gramatyczne. Jak w każdym języku, tą samą wiadomość można wyrazić na wiele różnych sposobów i w tym zadaniu sprawdzana jest właśnie taka umiejętność. Usłyszysz bowiem rozmowę dwóch osób, co już jest dużo trudniejsze niż słuchanie krótszego lub dłuższego monologu, jak w części pierwszej i drugiej egzaminu. Rozwiązania zadań części trzeciej zostaną podane w dialogu nie wprost, tylko z pomocą synonimów, przekształconych wyrażeń i innych porównań.

Przed wysłuchaniem nagrania, podobnie jak w zadaniu drugim – tylko jeden raz, musisz dokładnie przeczytać ze zrozumieniem siedem zadań. Masz na to 60 sekund. Następnie zaznaczysz tylko ”Richtig”, jeżeli zdanie jest zgodne z treścią usłyszanej rozmowy lub ”Falsch”, jeżeli informacja nie jest prawdziwa. Nagrany dialog trwa tylko około 3 minut. Nie jest to więc długie nagranie.

Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie – Teil 4 – Interview

Czwarta część egzaminu Goethe-Zertifikat B1 – Słuchanie to audycja radiowa, w której usłyszysz trzy osoby. Jednak z nich jest zawsze prowadzący audycję, dwie dodatkowe osoby to goście danego programu. Najtrudniejszym elementem tej części jest zrozumienie, czyja jest dana wypowiedź. W tabelce na karcie egzaminacyjnej musisz bowiem pod każdą osobą zaznaczyć krzyżyk obok zdania czy opinii, które ona wypowiedziała. Oczywiście w wywiadzie używane są inne konstrukcje. Nie szukaj więc w treści nagrania podobnych wyrażeń do tych, jakie znajdziesz w zadaniu.

Słuchanie audycji radiowej, w której wypowiada się więcej osób nie należy do najłatwiejszych, dlatego też nagranie usłyszysz dwa razy.

Za prawidłowo rozwiązane wszystkie zadania możesz zdobyć 8 punktów. Nagranie trwa około 6 minut. Usłyszysz je dwukrotnie, dodatkowo w nagraniu przewidziane jest 60 sekund na przeczytanie zadań.

PODRĘCZNIKI DO ZERTIFIKAT DEUTSCH

Przygotowując się samodzielnie do Goethe-Zertifikat B1 możesz skorzystać z przykładowych zadań egzaminacyjnych zamieszczonych na stronie Goethe-Institut Übungsmaterialien.

Do wyboru jest kilka możliwości. Barrierefreier B1 – Modelsatz umożliwia wykonanie wszystkich modułów online. Goethe-Institut oferuje dodatkowo bezpłatne pobranie ze strony każdej części arkusza egzaminacyjnego, łącznie z plikami do słuchania.

Warto skorzystać z tej oferty. Wykonując każde zadanie, włącz stoper i sprawdź, ile czasu potrzebujesz na przeczytanie zadania. Jeżeli nie zdążysz w ciągu 10 sekund przeczytać ze zrozumieniem zadania do każdego z komunikatów, nie martw się. Oznacza to tylko tyle, że musisz to wytrenować 🙂

Ważne, aby sprawdzić swoje umiejętności. Z taką wiedzą szybciej przygotujesz się do egzaminu, ponieważ już na początku poznasz swoje słabe strony. Wtedy dowiesz się, co sprawia Ci największą trudność i nad tym popracujesz.

Podręczniki, z którymi możesz się przygotować do Goethe-Zertifikat B1 znajdziesz w wielu księgarniach. Ja korzystam z dwóch podręczników wydanych przez Hueber, do których dołączone są płyty z nagraniami:

 • Zertifikat B1 neu
 • Fit fürs Zertifikat B1

Pierwszy z nich zawiera 15 arkuszy egzaminacyjnych. Rozwiązania i transkrypcje znajdziesz na stronie wydawnictwa. Drugi z nich natomiast to zbiór wielu ćwiczeń przygotowujących do egzaminu oraz po jednym arkuszu egzaminacyjnym do każdego modułu.

Wolisz przygotować się z lektorem? Napisz do mnie wiadomość, ustalimy wspólnie plan przygotowania do egzaminu.

Szczegółowe informacje o egzaminie znajdziesz tutaj.

ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ NAUKI.

Pozdrawiam

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*