Goethe Zertifikat B2 – Nowa formuła

Goethe Zertifikat B2 - Nowa formuła 2019 - czasnaniemiecki.pl
Goethe Zertifikat B2 – Nowa formuła. Fot. Shutterstock

Goethe Zertifikat B2 jest egzaminem uznawanym na całym świecie. Potwierdza zaawansowaną znajomość języka niemieckiego. Od 2019 obowiązuje nowa forma. Przy zakupie podręcznika trzeba więc koniecznie sprawdzić rok wydania.

Nowa forma egzaminu Goethe-Institut z języka niemieckiego na poziomie B2 jest bardziej dostosowana do rzeczywistości. Sprawdza bowiem umiejętności, które są najbardziej potrzebne. W pracy czy na studiach nie musisz udowadniać, że znasz gramatykę czy inne wyrażenia.

Podobnie na egzaminie Goethe Zertifikat B2. Musisz je po prostu stosować w wypowiedziach ustnych i pisemnych oraz rozumieć czytając lub słuchając wypowiedzi w języku niemieckim.

Egzamin potwierdza, że rozumiesz teksty dotyczące nie tylko Twoich zainteresowań czy innych spraw z zakresu życia codziennego. Potrafisz również czytać i słuchać ze zrozumieniem wypowiedzi o tematyce bardziej abstrakcyjnej czy naukowej.

Zertifikat B2 – Nowe zadania egzaminacyjne

Na egzaminie B2, który możesz zdać w Goethe-Institut znajdziesz nowe zadania. Składa się on niezmiennie z czterech modułów: CZYTANIE, SŁUCHANIE, PISANIE i MÓWIENIE. Każdy z modułów możesz jednak zdawać oddzielnie. Zmienione zostały zadania egzaminacyjne.

Jeżeli chcesz kupić podręcznik, z którym przygotujesz się do egzaminu, sprawdź koniecznie datę wydania. Jeżeli został wydany przed 2019, jest duże prawdopodobieństwo, że zawiera zadania już nieaktualne.

Zertifikat B2 – CZYTANIE

Nowa formuła modułu CZYTANIE składa się z pięciu części. Dwie z nich dotyczą rozumienia opinii na dany temat. Musisz tutaj umieć czytać ”między wierszami”, aby zrozumieć wypowiedź. Bardzo ważne są szczegóły.

Dwa nowe zadania to reportarze z gazet i czasopism. Tutaj również istotne jest rozumienie detali. Każdy artykuł prasowy musisz czytać bardzo uważnie. W zadaniach pojawiają się parafrazy lub synonimy istotnych wyrażeń.

Są również pułapki językowe. Jeżeli w zadaniu i tekście znajdziesz identyczne słowo, przeczytaj jeszcze raz. Po wnikliwej analizie zdania zobaczysz ”haczyk”.

Trzecim rodzajem tekstu podobnie jak na egzaminie na poziomie B1 jest regulamin. Szczegóły znajdziesz we wpisie Zertifikat B1 – Czytanie. W przypadku Goethe-Zertifikat B2 może to być jednak regulamin studiów, biblioteki, jak również umowa np. najmu czy też AGB, czyli Ogólne Warunki Handlowe.

Podsumowując, nowa formuła egzaminu Goethe-Intitut na poziomie B2 to MNIEJ CZASU NA ROZWIĄZANIE ORAZ WIĘCEJ ZADAŃ.

Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się do egzaminu, jakie teksty czytać, czego słuchać? Rozgość się na blogu, znajdziesz tu kilka wskazówek.

Chcesz się razem ze mną przygotować do egzaminu na poziomie B2, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*