Na kempingu – Auf dem Campingplatz

Na kempingu możesz spędzić urlop zdecydowanie taniej niż w pensjonacie lub hotelu. Na niektórych z nich jest możliwość wypożyczenia przyczepy kempingowej czy nawet namiotu.

Jeżeli planujesz wypoczynek w Austrii lub innym kraju niemieckojęzycznym, warto poznać kilka ważnych zasad obowiązujących na polu namiotowym. Ponadto warto nauczyć się wyrażeń i słownictwa po niemiecku, które pomoże Ci przyjemnie spędzić urlop.

Na kempingu_Auf dem Campingplatz _czasnaniemiecki.pl

Rezerwacja miejsca na kempingu

Zanim wyjedziesz na urlop, koniecznie zarezerwuj miejsce na polu namiotowym. W sezonie, czyli w lipcu i sierpniu, liczba wolnych miejsc jest ograniczona. Możesz wysłać maila lub wypełnić formularz na stronie internetowej. Poniżej kilka ważnych zwrotów.

Wiadomość e-mail

Guten Tag,

ich möchte einen Zeltplatz für 2 Erwachsene vom 1.8.2019. bis zum 2.8.2019. (nur für eine Nacht) reservieren. Wir kommen am 1. August gegen 16 Uhr an. Wie viel kostet der Aufenthalt insgesamt? Muss ich die Ortstaxe und die Umweltgebühr bezahlen, wenn ich nur einen Tag auf dem Campingplatz bleibe? Ist die Warmwasser-Dusche im Preis inbegriffen? Gibt es ein Restaurant auf dem Campingplatz, wo wir frühstücken können? Um wie viel Uhr dürfen wir spätestens am 2. August abreisen?

Mit freundlichen Grüßen

Jeżeli podróżujesz samochodem, użyj w wiadomości zamiast „Zeltplatz” słowa „Stellplatz”. Zarezerwujesz w ten sposób miejsce na namiot oraz miejsce parkingowe.

Szczegółowe informacje

To jest oczywiście e-mail, który potwierdza, że nie zapoznałeś się z informacjami podanymi na stronie internetowej. Znajdują się tam bowiem zazwyczaj wszystkie dane dotyczące łazienki, możliwości skorzystania z pralki czy suszarki. Dodatkowo podane są godziny, w których możesz przyjechać na kemping i go opuścić. Jednak bardzo często taką właśnie wiadomość wysyłamy do gospodarza 🙂

Warto zadać jak najwięcej pytań, czy to w wiadomości e-mail, czy też w rozmowie telefonicznej. Jest to okazja do poćwiczenia wyuczonych słówek oraz konstrukcji gramatycznych. Planując podróż jesteś zaangażowany w przygotowania. Wykorzystaj to, aby lepiej zapamiętać słówka i utrwalić je.

Na kempingu – Informacje na stronie internetowej

Poniżej znajdziesz słownictwo, które pomoże Ci zrozumieć informacje podane na stronie internetowej kempingu. Dotyczą one wyposażenia, jakie możesz tam znaleźć oraz usług, z jakich możesz skorzystać.

Na kempingu - Auf dem Campingplatz_Słownictwo_Wyposażenie _czasnaniemiecki.pl

Cennik na stronie internetowej

Jeżeli chcesz porównać ceny poszczególnych pól namiotowych, sprawdź cennik. Ceny są bardzo zróżnicowane. W Karyntii za nocleg 2 osób dorosłych zapłacisz ponad 35 euro. Warto sprawdzić cenniki i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Średnia cena kempingu dla 2 osób, które podróżują na rowerach i nocują w namiocie, wynosi około 25 euro. Poniżej znajdziesz słownictwo, które pomoże Ci ustalić, ile zapłacisz za pobyt.

W cenniku znajdziesz różne określenia przyczepy kempingowej, takie jak „Caravan”, „Faltwagen” czy „Wohnwagen”. W języku polskim wszystkie te pojazdy określamy jednym słowem, jednak w języku niemieckim każda forma przyczepy ma swoją nazwę. Trzeba więc jedynie określić, czy przyjedziemy na kemping luksusowym samochodem campingowym, który figuruje w cenniku jako „Wohnmobil” czy przyczepą w formie vana lub zwykłej mniejszej lub większej przyczepy.

Niektóre campingi zaznaczone na mapach google podają jedynie numer kontaktowy. Wykorzystując powyższe słownictwo możesz telefonicznie ustalić cenę i warunki pobytu.

Opłata klimatyczna na kempingu

Dodatkowym elementem, na jaki musisz zwrócić uwagę to „Ortstaxe” lub „Ortstaxe & Umweltgebühr”, ponieważ nie zawsze jest podana w cenniku. Jest to „opłata klimatyczna” i wynosi około od 1,50 do 2,5 euro. Cena zależy od landu. W Karyntii opłaty są wyższe.

Zgodnie z cennikiem osoby powyżej 16 roku życia mają obowiązek zapłacić opłatę klimatyczną. Teoretycznie jednak przebywając do 24 godzin na campingu nie masz obowiązku jej płacić. Przepisy nie są jednolite dla każdego kraju związkowego, więc lepiej nie spierać się z gospodarzem co do obowiązku uiszczenia opłaty klimatycznej. Warto pamiętać o tym podróżując po Polsce 🙂

Do rozmowy telefonicznej możesz wykorzystać powyższy mail. Zapisałam w nim kilka pytań, które bez problemu zmodyfikujesz korzystając ze słówek z cennika oraz opisu pola namiotowego. Właściciele nie zawsze posiadają swoją stronę internetową, ponieważ kemping znajduje się w ich ogródku 🙂

Rezerwacja poprzez formularz zgłoszeniowy

Rezerwacja miejsca za pomocą formularza kontaktowego wymaga znajomości kilku rzeczowników. Poniżej znajdziesz najważniejsze słowa w formularzu kontaktowym.

Znasz już podstawowe zwroty, więc możesz bez problemu zarezerwować miejsce na campingu, telefonicznie lub wysyłając wiadomość e-mail. Znajdziesz wiele ofert na mapach google.com. To najlepsze rozwiązanie, jeżeli musisz szybko poszukać noclegu, ponieważ robi się ciemno, pada deszcz i dalsza podróż nie wygląda kolorowo. Szczególnie jadąc rowerem.

W takiej sytuacji kryzysowej masz prawo rozbić namiot w dowolnym miejscu. O tym przeczytasz we wpisie Alpe Adria.

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, napisz w komentarzu kilka miłych słów 🙂

Każdy komentarz jest dla mnie ważny! Jeżeli brakuje Ci informacji, na których Ci zależy, napisz o tym. Twoja opinia ma dla mnie ogromne znaczenie!

Pozdrawiam Cię ciepło i życzę wspaniałej podróży pełnej niezapomnianych wrażeń!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*