Najlepszy film motywacyjny – Skazani na Shawshank

Cześć! Najlepszy film motywacyjny? Oczywiście – Skazani na Shawshank. Chociaż nie jest on już pierwszej młodości, zawsze działa tak samo. Motywuje do działania i wytrwałości w dążeniu do celu.

Potrzebujesz motywacji do dalszej nauki języka niemieckiego? Chcesz osiągnąć cel i płynnie mówić po niemiecku, ale opadasz z sił? Obejrzyj Skazani na Shawshank, czyli Die Verurteilten, a z pewnością wszystkie przeszkody znikną. Przeszkody są bowiem tylko w głowie. Andy Dufresne udowodni Ci, że nigdy nie wolno się poddawać.

Dlaczego Die Verurteilten to film motywacyjny?

The Shawshank Redemption od 2008 roku znajduje się na pierwszym miejscu listy 250 najlepszych filmów światowego kina. Wcześniej królował na niej nieśmiertelny Ojciec chrzestny.

Niemiecka wersja tytułu filmu Skazani na Shawshank brzmi Die Verurteilten. Główny bohater tego thrillera, Andy Dufresne, zostaje skazany na podwójne dożywocie za zamordowanie swojej żony oraz jej kochanka. Jest więc niewinny, a mimo to ma oglądać do końca swojego życia mury więzienia w Shawshank. W więzieniu jednak nie tylko mury są przerażające, lecz również pozostali więźniowie, którzy mówiąc delikatnie, nie zawsze są przyjaźnie nastawieni.

Andy Dufresne ciągle szuka wyzwań

Andy, którego gra w filmie Tim Robbins, wydaje się przyjmować ze stoickim spokojem rzeczywistość, w której się znalazł. Oglądając film odnosi się wrażenie, że zupełnie pogodził się ze swoim losem, dlatego próbuje zorganizować sobie życie w jak najbardziej ciekawy sposób. Ciągle szuka wyzwań. Jak powiedział jego przyjaciel Red W więzieniu człowiek zrobi prawie wszystko, byle tylko zająć czymś umysł.

Główny bohater nigdy się nie poddaje

Andy motywuje innych więźniów do działania, szokuje ich jednocześnie swoją odwagą i nieustępliwością. Najbardziej obrazuje to scena, kiedy otrzymuje książki do biblioteki więziennej, po tym jak przez kilka lat co tydzień wysyłał list z prośbą o jej rozbudowanie. Zamiast podziękować, zamierza wysyłać dwa listy tygodniowo, aby wymusić na urzędnikach przekazanie pieniędzy na powiększenie biblioteki.

Walczy, nie poddaje się i … wygrywa, choć sprawa wydaje się przegrana. Szokuje to nie tylko współwięźniów, lecz również wartowników. Andy zachowuje się tak, jakby nie był w więzieniu, tylko nadal pracował w banku i realizował zaplanowane projekty.

Film motywacyjny musi mieć motywacyjne teksty

Mann muss eine Entscheidung treffen

Die Verurteilten to najlepszy film motywacyjny wszech czasów. Musi więc zawierać teksty, które motywują do działania i dają nadzieję, że zmiana na lepsze leży w rękach każdej osoby. Jak powiedział Andy Albo decydujesz się żyć, albo umrzeć.

Andy Dufresne: Ich glaube, man muss eine Entscheidung treffen: Entweder man entscheidet sich zu leben, oder man entscheidet sich zu sterben.

Hoffnung ist eine gute Sache

Niewinny więzień skazany na podwójne dożywocie chce żyć i pokazuje to przez cały film. Współwięźniom tłumaczy, że nadzieja to dobra rzecz, może nawet najlepsza. Andy tłumaczy przyjaciołom, że każdy człowiek ma coś, czego nikt mu nie może odebrać, czyli nadzieję. Na koniec dowodzi, że nie ma rzeczy niemożliwych. Kto oglądał, wie, w jaki sposób to udowodnił. Kto nie oglądał, koniecznie musi to nadrobić.

Andy: Hoffnung ist eine gute Sache. Vielleich sogar die Beste. Und gute Dinge können nicht sterben.

Andy: Man braucht Musik (…), um nicht zu vergessen (…), dass in deinem Inneren etwas ist, das sie nicht kriegen können, das dir allein gehört. (…) Hoffnung!

Film motywacyjny po niemiecku

Trailer do Skazani na Shawshank po niemiecku

Zawsze trzeba mieć plan i realizować go nieprzerwanie

Ten spokojny, opanowany bankowiec udowadnia, że zawsze trzeba mieć plan, najlepiej nie zdradzać go nikomu, żeby nie zapeszyć, i realizować go nieprzerwanie.

Oglądając Skazani na Shawshank w wersji niemieckiej z napisami po niemiecku łączymy przyjemne z pożytecznym. Uczymy się języka niemieckiego, miło spędzamy czas, a po obejrzeniu filmu wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych. To najlepszy film motywacyjny, przy którym można uczyć się języka niemieckiego.

Masz plan: Chcesz nauczyć się płynnie mówić po niemiecku. Świetnie! Realizuj ten plan nieprzerwanie podobnie jak Andy Dufresne. Nie potrzeba mówić o planach, to demotywuje. Lepiej bez rozgłosu iść krok po kroku do celu. Jak Andy. 🙂

Jeżeli znasz język angielski, możesz wykorzystać to i słuchać niemieckiej wersji językowej z napisami po angielsku. Napisy to w języku niemieckim UT (Untertiteln). Lub odwrotnie. Słuchaj wersji anglojęzycznej, a czytaj napisy po niemiecku.

Pamiętaj jednak, że taka nauka musi sprawiać Ci przyjemność. Jeżeli wolisz słuchać po polsku, a od czasu do czasu rzucić okiem na napisy po niemiecku, to tak zrób. Sam wiesz najlepiej, jaki sposób oglądania jest dla Ciebie najprzyjemniejszy.

Życzę przyjemnego oglądania Die Verurteilten.

Napisz w komentarzu, czy również Ty uważasz, że Skazani na Shawshank to najlepszy film motywacyjny. A może polecisz inny ciekawy film, który motywuje do działania i wytrwałości w dążeniu do celu.

Pozdrawiam ciepło i życzę wspaniałego dnia!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*