Nauka języka niemieckiego z Rammstein

czasnaniemiecki.pl - Rammstein - Engel

Cześć! Nauka języka niemieckiego z Rammstein to świetny pomysł na opanowanie słownictwa i gramatyki języka niemieckiego, ponieważ wokalista grupy, Till Lindemann śpiewa bardzo wyraźnie. Dlatego też łatwo można zrozumieć poszczególne słowa.

Warto wykorzystać piosenki zespołu Rammstein do nauki języka niemieckiego.

Dzisiaj poznasz kilka tekstów grupy Rammstein. Nauczysz się również nowych słówek lub utrwalisz je, jeżeli już znasz te słowa. Ponadto sam sprawdzisz, czy teksty zespołu Rammstein są rzeczywiście takie bezsensowne i jedynie szokują, jak twierdzą niektórzy. Z pomocą słownictwa sam przetłumaczysz piosenki i odkryjesz ich sens.

Kto tworzy zespół Rammstein

Grupa Rammstein pochodzi z Berlina. Założył ją Richard Kruspe, który uciekł z NRD po tym, jak został aresztowany za udział w protestach przeciwko komunistycznej władzy. Wrócił jednak do Berlina i wspólnie ze swoimi kolegami: Olivier’em Riedel, basistą zespołu oraz perkusistą Christoph’em Schneider założył w 1993 roku zespół metalowy.

Do grupy dołączyli również Till Lindemann jako wokalista zespołu, Christian “Flake” Lorenz grający na keyboardzie oraz gitarzysta Paul Landers.

Obecnie zespół Rammstein składa się z 6 osób. Tworzą go:

 • Wokalista: Till Lindemann
 • Gitarzyści: Richard Kruspe i Paul Landers
 • Basista: Olivier Riedel
 • Perkusista: Christian Schneider
 • Keybord: Christian Lorenz

Jaką muzykę gra Rammstein

Rammstein tworzy muzykę łączącą styl hardrockowy z metalem, tzw. NDH, czyli Neue Deutsche Härte.

Jak w każdej grupie hardrockowej muzykę tworzy gitarzysta, basista, perkusista oraz wokalista. W utworach w stylu NDH usłyszymy dodatkowo keyboard.

Charakterystyczne dla Neue Deutsche Härte są ponadto utwory w języku niemieckim. Nurt ten rozwinął się w latach 90-tych i skomercjalizował go nie kto inny jak grupa Rammstein.

Nauka języka niemieckiego z Rammstein

Till Lindemann śpiewa bardzo wyraźnie. W swoich utworach często powtarza słowa, więc łatwo je zapamiętać. Gramatyka również nie jest skomplikowana.

Nauka języka niemieckiego z Rammstein - Album "Sehnsucht"
Nauka języka niemieckiego z Rammstein – Album “Sehnsucht”

Drugi album Rammstein – “Sehnsucht” – z 1997 roku sprawił, że zespół zaistniał na międzynarodowej scenie muzycznej. Zdobył on wielu fanów nie tylko w krajach niemieckojęzycznych jak Niemcy czy Austria, lecz również znalazł się na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Album ten przez wiele tygodni zajmował w Niemczech pierwsze miejsce, podobnie w Austrii. W Austrii zespół otrzymał za album “Sehnsucht” platynową płytę, natomiast w USA został nagrodzony złotą płytą.

Najbardziej znane utwory z albumu “Sehnsucht” autorstwa zespołu Rammstein to “Engel” oraz “Du hast”.

Nauka języka niemieckiego z “Du hast” – Perfekt czasowników regularnych oraz zaimki osobowe w bierniku.

Z utworem “Du hast” nauczyć się możesz zaimków osobowych “ich” (“ja”) oraz “wir” (“my”) w bierniku. Ponadto poćwiczysz odmianę czasownika modalnego “wollen” (“chcieć”) w 1 osobie liczby pojedynczej (“ich will”) oraz czas przeszły Perfekt z czasownikiem posiłkowym “haben”.

Perfekt czasowników regularnych z czasownikiem posiłkowym “haben”

Perfekt z “haben” składa się z 2 części, mianowicie z czasownika posiłkowego “haben“, który odmieniamy przez osoby, jak również z nieodmiennego imiesłowu czasu przeszłego. Imiesłów czasu przeszłego nazywamy inaczej Partizip II lub Partizip Perfekt. Znajduje się on na końcu zdania.

Druga część czasu przeszłego Perfekt to nieodmienna część znana z lekcji języka niemieckiego jako Partizip II lub Partizip Perfekt. Tworzymy ją dodając do tematu czasownika (bezokolicznika bez końcówki -en) przedrostek ge- oraz w przypadku czasowników regularnych końcówkę -t. Imiesłów czasu przeszłego Perfekt pojawia się w tekście w formie gefragt (utworzony od bezokolicznika fragen – pytać) oraz gesagt (utworzony od czasownika sagen – mówić, powiedzieć).

Rammstein w utworze “Du hast” śpiewa: “Du hast mich gefragt und ich hab nichts gesagt. [Forma “ich hab” to skrócona forma od “ich habe“]

Wyraźnie widoczna jest tutaj pozycja Partizip II na końcu każdego zdania. Natomiast czasownik posiłkowy znajduje się obok podmiotu, czyli osoby.

Zaimki osobowe w bierniku

W utworze tym znajdziemy również zaimek osobowy “ich” w bierniku, który brzmi “mich“. Kolejny zaimek osobowy w bierniku to zaimek “wir” w formie “uns“.

W tekście piosenki zespołu Rammstein pod tytułem “Du hast” usłyszymy:

 • Du hast mich gefragt.
 • Willst du bis der Tod uns scheidet.

Zaimków w języku niemieckim uczymy się na pamięć. W związku z tym słuchając lub śpiewając z Rammstein piosenkę “Du hast”, uczysz się w naturalny sposób odmiany zaimka osobowego “ich” w bierniku, który brzmi “mich“. Dodatkowo utrwalisz odmianę zaimka osobowego “wir” w bierniku, który przybiera formę “uns“.

Odmiana czasownika modalnego “wollen”

W piosence “Du hast” powtarzany jest często czasownik modalny “wollen” (chcieć) w 2 osobie liczbie pojedynczej “willst du“. W piosence jest to pytanie bez zaimka pytającego (np. “wo”, “woher”, “wann”), dlatego czasownik znajduje się przed zaimkiem osobowym.

Czasownik modalny “wollen” odmienia się nieregularnie jak wszystkie czasowniki modalne tylko w liczbie pojedynczej. Dlatego też forma czasownika w drugiej osobie brzmi “du willst” i jest odmienna od bezokolicznika “wollen”.

Nauka języka niemieckiego z “Ich will” – Czasownik modalny “wollen” oraz “können”.

Posłuchaj również utworu “Ich will” zespołu Rammstein na spotify lub kup album “Mutter”. Będziesz mógł wtedy posłuchać kilku innych utworów napisanych przez Rammstein. W piosence “Ich will” usłyszysz wielokrotnie czasownik modalny “wollen” w formie “ich will” “ja chcę” oraz “wir wollen” (“my chcemy”).

Jak widzisz czasownik modalny “wollen” jak wszystkie inne czasowniki modalne nie posiada w 1 osobie liczby pojedynczej żadnej końcówki. Natomiast w liczbie mnogiej odmienia się regularnie.

Podobnie jak czasownika “wollen” w formie “ich will” nauczysz się odmieniać czasownik “können” w 2 osobie liczby mnogiej w formie “ihr könnt“, jeżeli posłuchasz utworu “Ich will” z albumu “Mutter”. Oficjalne video zespołu Rammstein znajdziesz na YouTube.

Nauka języka niemieckiego z Rammstein jest bardzo łatwa

Nauka języka niemieckiego z Rammstein nie jest trudna, ponieważ jak widzisz treść piosenki zawiera niewiele słów. Są one wielokrotnie powtarzane, w związku z tym wpadają w ucho i bardzo łatwo możesz je zapamiętać. Zaśpiewanie tego utworu razem z Tillem Lindemann nie sprawi Ci problemu. Możesz go zaśpiewać razem z Rammstein lub po prostu posłuchać na spotify. Powodzenia!

Poniżej znajdziesz słownictwo do piosenki “Du hast”, które pomoże Ci zrozumieć jej treść.

 • nichts – nic
 • bis der Tod uns scheidet – dopóki nas śmierć nie rozłączy
 • treu sein – być wiernym
 • in schlechten Tagen – w złe dni

Teraz rozumiesz cały tekst. Dotyczy on oświadczyn oraz rozważania, czy je przyjąć czy jednak nie. Odpowiedź jest krótka i rzeczowa: Nein! Decyzja jest odmowna, ponieważ trudno jest dotrzymać wierności aż do śmierci i kochać drugą osobę nawet w trudne dni.

Nauka języka niemieckiego z “Engel” – Czasowniki modalne oraz czasownik “wissen”

“Engel” to pierwszy singiel z drugiego albumu zespołu Rammstein. Słuchając tego najbardziej znanego utworu z albumu “Sehnsucht” poznasz m. in. odmianę czasownika “können” oraz czasownika “wissen”, który odmienia się podobnie jak czasowniki modalne.

Odmiana czasownika “können”

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku odmienionego wcześniej czasownika “wollen”, nie otrzymuje on żadnej końcówki w 3 osobie liczby pojedynczej.

W piosence “Engel” usłyszymy kilka zdań z czasownikiem modalnym “können” (“móc, umieć, potrafić”) w 3 osobie liczby pojedynczej w formie “kann“.

 • Warum man sie nicht sehen kann
 • Kann man uns am Himmel sehn (skrócona forma od “sehen”)

W tekście utworu możesz usłyszeć znany Ci czasownik “wollen”. Posłuchaj refrenu, a z pewnością go wielokrotnie usłyszysz.

 • Gott weiß ich will kein Engel sein

Odmiana czasownika “wissen”

W tym bardzo często powtarzanym zdaniu pojawia się czasownik “wissen” (“wiedzieć”). Odmienia się on podobnie jak czasowniki modalne, czyli nieregularne formy występują tylko w liczbie pojedynczej. Ponadto 1 i 3 osoba liczby pojedynczej nie otrzymuje żadnej końcówki.

Śpiewając refren piosenki “Engel” z pewnością bezbłędnie nauczysz się odmieniać czasownik “wissen” (wiedzieć”) w 3 osobie liczby pojedynczej “Gott weiß”.

“Gott weiß ich will kein Engel sein”

Do zrozumienia całego tekstu o tym, że bycie aniołem wcale nie jest takie idealne i wiąże się z wieloma trudnościami pomoże Ci kilka poniższych słów oraz moja interpretacja piosenki.

Można ten tekst zinterpretować w ten sposób, że nagroda za bycie dobrym człowiekiem na ziemi, czyli pójście do nieba, jak aniołowie, wcale nie jest czymś dobrym. Aniołowie również są nieszczęśliwi. Boją się bowiem i czują się samotni. Dodatkowo muszą się mocno trzymać gwiazd, żeby nie spaść.

Refren potwierdza, że autor piosenki, nie chce iść do nieba i Bóg o tym wie.

Słownictwo do piosenki “Engel” autorstwa zespołu Rammstein, które pomoże Ci zrozumieć jej treść:

 • zu Lebzeit – za życia
 • auf Erden – na ziemi
 • nach dem Tod – po śmierci
 • die Wolken schlafen gehn – chmury pójdą spać (pójdą, czyli znikną, nie będzie ich i anioły będą widoczne)
 • am Himmel sehen – zobaczyć na niebie
 • Wir haben Angst – boimy się
 • (wir) sind allein – jesteśmy same

Zaśpiewaj piosenkę “Engel” z Tillem Lindemann

Teraz znasz już słownictwo, które znajdziesz w tekście piosenki, możesz więc spróbować ją zaśpiewać. Możesz utworu “Engel” posłuchać na spotify. Może zaśpiewasz lepiej niż sam Till Lindemann. POWODZENIA!

Możesz również obejrzeć oficjalne video do utworu “Engel”.

Możesz kupić album “Sehnsucht” i wysłuchać wszystkich utworów. Jeżeli byłeś, drogi Czytelniku na koncercie zespołu Rammstein, wiesz, jakie show potrafi stworzyć ten zespół.

Podziel się wrażeniami w komentarzu 🙂

24 lipca odbędzie się koncert Rammstein w Chorzowie. Pochwal się, czy udało Ci się kupić bilety. Jeżeli tak, to gratuluję! Warto zobaczyć!

Jeżeli nauka języka niemieckiego z Rammstein jest dla Ciebie łatwa i przyjemna, napisz w komentarzu, który utwór najbardziej Ci się podoba.

Wolisz uczyć języka niemieckiego oglądając filmy? Świetnie! Przeczytaj wpis o “Die Verurteilten“. Może taki sposób nauki będzie dla Ciebie łatwy i przyjemny.

Pozdrawiam ciepło i życzę wspaniałego dnia!

Dorota

2 Replies to “Nauka języka niemieckiego z Rammstein”

 1. Tak właśnie sobie słucham piosenki “Engel” i nie mogę wyjść z podziwu że z tak prostych słów można wykrzesać tyle treści ukrytych i zamierzonych. Chciałbym też poprawić swoje umiejętności językowe, gdyż są mocno nadgryzione przez czas.
  Cieszę się, że trafiłem na tą stronę.
  Bardzo dziękuję za pomoc i okazane porady.
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*