Trasa rowerowa CAAR – Alpe Adria

Trasa rowerowa CAAR Alpe Adria Radweg, to ponad 400 km pedałowania nie tylko pod górkę. Trasa prowadzi przez Alpy, więc większość osób wyobraża sobie mozolną ”wspinaczkę” rowerem pod ostrą górkę. Tak na prawdę są tylko dwa miejsca, gdzie trzeba porządnie naciskać na pedały, aby zdobyć szczyt wzniesienia.

Pierwszy ostry podjazd zaczyna się za miejscowością Schwarzach. Najważniejsze to nie poddawać się! Wskazówka dotyczy oczywiście rowerzystów, którzy nie wspomagają się elektryką 🙂 E-Biki to osobna historia. Większość rowerzystów na trasie to fascynaci rowerów elektrycznych. Może taka podróż jest łatwiejsza, ale rowerzyści walczący o własnych siłach z ostrymi podjazdami mają o niebo lepszą satysfakcję z pokonania nie tyle wzniesienia, co samego siebie.

Dla rozbawienia walczących rowerzystów na trasie postawiono znaki, które mogą rozbawić do łez. Podjeżdżając z zawrotną prędkością 5 km/h zobaczą taki oto znak 🙂

Trasa rowerowa CAAR Alpe Adria _Schwarzach_Nicht so schnell

Trasa rowerowa CAAR Alpe Adria to tak na prawdę tylko jeden ”alpejski” odcinek, gdzie można zorganizować zawody. Zwycięzcą jest ten, kto dalej wjedzie pod górę nie zsiadając z roweru. Większość rowerzystów prędzej czy później przegra i zacznie pchać swój pojazd pod górkę. Oczywiście dotyczy to rowerzystów z grona ”niedzielnych” podróżników, do których się zaliczam 🙂

Trasa rowerowa CAAR – Bad Gastein

Bad Gastein, tak brzmi nazwa tej miejscowości, stała się symbolem podjazdu trudnego do pokonania. To świetny temat do nawiązania rozmowy z rowerzystami, którzy pokonali już ten odcinek. Każdy z nich się uśmiechnie wspominając tą piękną górkę. Na szczycie można odetchnąć podziwiając wodospad górski w środku miejscowości.

Trasa rowerowa Alpe Adria Radweg - czasnaniemiecki.pl - Bad Gastein - Wodospad
Trasa rowerowa Alpe Adria Radweg – czasnaniemiecki.pl – Bad Gastein – Wodospad

Pisząc ”alpejski” odcinek mam na myśli raczej ostre podjazdy pod górę. Trasa rowerowa CAAR Alpe Adria Radweg prowadzi przez Alpy nad Adriatyk. W związku z tym jest więcej odcinków, które prowadzą pod górkę. Nie są one jednak aż tak strome jak w Bad Gastein. Ponadto prowadzą dolinami. Potężne Alpy towarzyszą rowerzystom przez całą podróż. Przy tak wspaniałych ”okolicznościach przyrody” zapomina się o wysiłku i podziwia wspaniałe góry, alpejskie łąki i lasy.

Alpejskie widoki

Alpy ciągną się kilometrami na trasie przez austriackie landy Salzburg i Karyntię. Jednak najpiękniejsze widoki zaczynają się we Włoszech. Nie warto więc kończyć podróży w Austrii myśląc, że nie starczy sił na dalszą drogę.

Maleńkie miejscowości są po włoskiej stronie granicy otoczone potężnymi górami. Wszyscy są tak zachwyceni otaczającą przyrodą, że nagle zaczynają mówić po włosku 🙂 W Austrii rowerzyści pozdrawiają się mówiąc Hallo. Natomiast we Włoszech nagle zaczynają głośno wołać pozdrawiając się na trasie Buongiorno. Jest zdecydowanie weselej niż w Austrii.

  • Trasa rowerowa CAAR Alpe Adria - Coccau - czasnaniemiecki.pl

Trasa Alpe Adria Radweg prowadzi przez austriackie Alpy nad Adriatyk. Warto znać język niemiecki, żeby dobrze się do niej przygotować. Jak to w podróży mogą nas spotkać niespodzianki.

Rowerzyści z Austrii są bardzo sympatyczni i chętnie pomagają. Jeżeli przykładowo okaże się, że nie ma miejsc w pociągu do Salzburga, wyjmują smartfony, szukają alternatywnego rozwiązania, pomagają kupić bilet.

W razie upadku na trasie czy awarii roweru bez proszenia zatrzymują się i pomagają. Nie tylko Austriacy, lecz również Niemcy. Wśród rowerzystów, których spotkasz na trasie Alpe-Adria należą oni do najliczniejszej grupy. Zdecydowanie preferują mówienie w swoim ojczystym języku. Bez znajomości języka niemieckiego trudno byłoby skorzystać z ich pomocy 🙂

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, napisz kilka miłych słów. Jeżeli planujesz wyprawę rowerową z Salzburga do Grado i masz pytania, zadaj je śmiało. Chętnie podzielę się z Tobą moją wiedzą.

Pozdrawiam ciepło i życzę wspaniałego dnia!

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*