Goethe Zertifikat B1 – Czytanie

Zertifikat B1 - Czytanie - czasnaniemiecki.pl

Goethe Zertifikat B1 to egzamin, który składa się z czterech modułów: CZYTANIE, SŁUCHANIE, PISANIE I MÓWIENIE. Chcesz dowiedzieć się więcej o egzaminie, przeczytaj wpis Egzamin Goethe-Zertifikat B1 – Przygotowanie.

Do modułu ”Czytanie” możesz się przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy lektora. Trzeba jednak poświęcić dużo czasu na czytanie blogów, artykułów na różnych portalach internetowych oraz regulaminów. Najtrudniejsze są zadania polegające na dopasowaniu sytuacji do ogłoszenia oraz odczytanie prawdziwej opinii czytelnika.

Takie teksty zobaczysz na egzaminie, więc warto poćwiczyć wcześniej ich rozumienie. W Internecie znajdziesz mnóstwo tekstów krótszych lub dłuższych, które możesz analizować w dowolnym czasie.

GOETHE ZERTIFIKAT B1 – CZYTANIE NA CZAS

Przygotowując się samodzielnie do egzaminu Goethe-Zertifikat B1 trzeba zacząć od poznania struktury wszystkich zadań. Przede wszystkim należy się skoncentrować na czasie trwania poszczególnych elementów modułu ”Czytanie”. Następnie warto czytać na czas wybierając teksty o podobnej długości.

Pięć części modułu ”Czytanie”

Część egzaminu sprawdzająca umiejętność rozumienia tekstu czytanego trwa 65 minut. W tym czasie trzeba wykonać łącznie 30 zadań.

Teksty do czytania na egzaminie Goethe-Zertifikat B1:

 • Wpis na blogu osobistym
 • E-mail
 • Artykuł prasowy
 • Listy czytelników
 • Ogłoszenie
 • Pisemna instrukcja, np. regulamin

Moduł CZYTANIE podzielony jest na 5 części.

 • Tekst w formie wpisu na blogu, wiadomości e-mail lub podobnej korespondencji. Czas przeznaczony na wykonanie 6 zadań typu ”Prawda/Fałsz” wynosi 10 minut.
 • Teksty informacyjne w formie artykułu prasowego. Do każdego z dwóch tekstów należy wykonać po trzy zadania. Typ zadania to ”wielokrotny wybór” z trzech podanych możliwości. Łącznie 6 zadań do wykonania w czasie 20 minut.
 • Dopasowywanie sytuacji do podanego ogłoszenia. Przy czym ogłoszeń jest więcej niż przedstawionych sytuacji. Należy wykonać 7 zadań na ”dobieranie”. Czas na rozwiązanie wszystkich zadań wynosi 10 minut.
 • Rozumienie opinii czytelników na podany temat. 7 zadań typu ”Tak/Nie” do wykonania w ciągu 15 minut.
 • Rozumienie treści regulaminu lub innych wskazówek. 4 zadania w formie ”wielokrotnego wyboru” z trzech podanych możliwości należy rozwiązywać maksymalnie przez 10 minut.

Jak widzisz, trzymanie się wyznaczonego czasu jest bardzo istotne.

Goethe Zertifikat B1 – Moduł ”Czytanie” – Jak się przygotować?

Wpis na blogu lub e-mail

Czytając wpis na blogu warto włączyć stoper i sprawdzić, ile zajmie Ci czasu przeczytanie i zrozumienie tekstu. Masz tylko 10 minut. Nie koncentruj się na poszczególnych słowach.

Ważne w tym zadaniu jest ogólne zrozumienie treści, aby odpowiedzieć na pytania typu ”PRAWDA/FAŁSZ”. Zazwyczaj pytania ułożone są chronologicznie. Zadanie to sprawdza, czy potrafisz zrozumieć dłuższy tekst, w którym opowiedziana jest dowolna historia.

Artykuły prasowe

Podczas czytania ciekawych artykułów na portalach internetowych lub w prasie również zaopatrz się w stoper. Czas płynie bardzo szybko. Na przeczytanie dwóch tekstów oraz rozwiązanie zadań jest tylko 20 minut.

Pierwsze zadanie dotyczy tematu artykułu. Odpowiedz sobie na pytanie, o czym jest właściwie tekst. Spróbuj nadać mu własny tytuł.

Pozostałe pytania sprawdzają umiejętność wyszukiwania w tekście konkretnych informacji.

Ogłoszenia

Czytanie ogłoszeń wymaga umiejętności rozumienia szczegółowych informacji. Tutaj liczy się każde słowo.

Na egzaminie przeczytasz 9 ogłoszeń, które musisz dopasować do 7 sytuacji. Przy czym trzeba pamiętać, że do jednej z nich nie znajdziesz żadnego pasującego ogłoszenia.

Przygotowując się samodzielnie możesz w wyszukiwarce wpisać słowo ”Anzeige” i obejrzeć wyświetloną grafikę. Znajdziesz mnóstwo ogłoszeń. Zastanów się, do kogo jest skierowane dane ogłoszenie.

Przeanalizuj szczegółowo ofertę i odpowiedz sobie na pytanie, czego dotyczy oferta oraz gdzie i kiedy można z niej skorzystać.

Następnie wyobraź sobie sytuację, która pasowałaby do danego ogłoszenia. W tym zadaniu musisz udowodnić, że rozumiesz każdy szczegół ogłoszenia.

Opinie czytelników

Odczytanie prawdziwej opinii czytelnika na dany temat również nie jest łatwe. Osoby wypowiadające się, nie piszą wprost, że są ”za” czy ”przeciw”.

Niejednokrotnie komentują w taki sposób, że ich opinia jest trudna do zrozumienia. Wypowiadają się w sposób ironiczny lub początkowo zachwalają dane rozwiązanie, a w ostatnim zdaniu stwierdzają, że myślą zupełnie inaczej.

Na egzaminie przeczytasz 7 opinii i musisz zdecydować, która z wymienionych osób wypowiada się na ”Tak”, a która na ”Nie”. Zakreślasz tylko ”Ja” lub ”Nein”.

Obecnie wszystko jest komentowane i ludzie chętnie podają własne zdanie na każdy temat. Ze znalezieniem opinii z pewnością nie będziesz mieć problemu.

Czytając wypowiedzi postaraj się zrozumieć ”co autor miał na myśli”. Najlepiej podkreśl wyrażenia, które sugerują opinię czytelnika.

Regulamin

Zrozumienie treści regulaminu jest stosunkowo łatwe. Nie jest to tekst prawniczy, więc każda zasada postępowania jest dla wszystkich zrozumiała.

Trzeba tylko uważnie czytać, podobnie jak regulaminy w języku polskim. Ważne są tutaj przepisy dotyczące zasad zachowania w danym miejscu.

Regulaminy podzielone są tematycznie. Nagłówek poszczególnych akapitów regulaminu wskazuje treść, której dotyczy. To drogowskaz, który pomoże Ci szybko odnaleźć właściwe informacje.

Do uzupełnienia są tylko 4 zdania. Z tym zadaniem z pewnością sobie poradzisz.

Goethe Zertifikat B1 – Podręczniki do nauki

Wiesz już, jak wygląda część pisemna egzaminu. Znasz kilka możliwości nauki Mam nadzieję, że z niektórych z nich skorzystasz przygotowując się samodzielnie.

Potrzebujesz dodatkowego wsparcia w nauce w formie podręcznika? Spróbuj uczyć się z pomocą jednego z podręczników wydawnictwa Hueber.

 • Fit fürs Zertifikat B1
 • Zertifikat B1 neu

W pierwszym z nich znajdziesz wskazówki do nauki oraz ćwiczenia do wszystkich czterech modułów egzaminu. Na końcu podręcznika podane są rozwiązania oraz transkrypcja wszystkich tekstów do słuchania. Książka zawiera również jeden arkusz egzaminacyjny.

Drugi z podręczników składa się z 15 przykładowych arkuszy egzaminacyjnych, jednak nie zawiera rozwiązań. Znajdziesz je na stronie wydawnictwa. Podobnie jak transkrypcje wszystkich nagrań.

Do podręczników dołączone są oczywiście płyty z nagraniami.

Dodatkowo znajdziesz dwa przykładowe arkusze egzaminacyjne na stronie Goethe Institut. Możesz je pobrać i wykonać w dowolnym czasie.

A Ty jak przygotowujesz się do egzaminu? W podobny sposób, czy znasz inne sposoby nauki czytania ze zrozumieniem?

Wolisz przygotować się z lektorem? Napisz do mnie wiadomość, ustalimy wspólnie plan przygotowania do egzaminu.

ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ NAUKI.

Pozdrawiam ciepło

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*