Zertifikat B2 – Czytanie – Część 1

Zertifikat B2 - Czytanie - Część 1 - czasnaniemiecki.pl

Zertifikat B2 – Czytanie – Część 1 trwa 18 minut i możesz zdobyć 9 punktów za każde prawidłowo rozwiązane zadanie.

Część egzaminu ”CZYTANIE” trwa oczywiście dłużej (65 minut) i możesz rozwiązywać każde zadanie w dowolnym czasie. Jednak na pierwszą część egzaminator przewidział 18 minut.

Pamiętaj, że od 2019 roku zmieniła się formuła egzaminu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie GOETHE ZERTIFIKAT B2 – Nowa formuła.

W dzisiejszym wpisie znajdziesz przykładowy arkusz egzaminacyjny. Teksty dotyczą obecnie aktualnego w mediach tematu: ”rasizm” oraz kwestii, czy istnieje on w Niemczech czy tylko w Stanach Zjednoczonych.

Zertifikat B2 – Czytanie – Część 1 – Jak wygląda egzamin?

Część pierwsza modułu CZYTANIE (Lesen) to cztery teksty, które dotyczą prezentowanych na przykład na forach czy blogach opinii, własnych poglądów, doświadczeń. Tematy obejmują różne dziedziny i nie można się przygotować z konkretnego zagadnienia, aby zdać egzamin.

Każdy z tych czterech tekstów składa się mniej więcej z 140 słów. Całkowita długość wszystkich tekstów to około 570 słów.

Możesz zdobyć w tej części 9 punktów przyporządkowując 9 pytań do czterech tekstów. Musisz jednak pamiętać, że każde pytanie pasuje tylko do jednego tekstu. Oznacza to, że w jednym tekście znajdziesz odpowiedź na kilka pytań.

Co ważne, nie znajdziesz w tekstach dokładnych odpowiedzi na pytanie. Znajdują się w nich jedynie parafrazy lub dłuższe opisy, w których zawarta jest odpowiedź.

W części pierwszej egzaminu na poziomie B2 sprawdzana jest umiejętność ”czytania między wierszami”. Dlatego też musisz szczegółowo przeanalizować każdą odpowiedź na pytanie. Zdarza się bowiem, że do jednego pytania na pierwszy rzut oka można dopasować dwa teksty. Jednak po dokładnym przeczytaniu okazuje się, że tylko jeden z tekstów zawiera odpowiedź na dane pytanie.

PRZYKŁADY Z TEKSTÓW – PODOBNE WYRAŻENIA

Pytanie do tekstu brzmi Wer hat Erfahrung mit einer Fernbeziehung? W jednym z tekstów znajduje się wyrażenie Eine Fernbeziehung wäre nicht für mich. Pojawia się więc słowo Fernbeziehung.

Natomiast w innym tekście jest zdanie Wir haben in verschiedenen Städten gearbeitet und deshalb haben wir nur an Wochenenden etwas zusammen unternehmen können.

Nie ma tu jak widzisz słowa Fernbeziehung. Jednak jednoznacznie można powiedzieć, że ta druga osoba ma doświadczenie związane ze związkiem na odległość. Pierwsza z nich natomiast w ogóle nie wyobraża sobie takiej relacji.

Kolejne pytanie brzmi na przykład: Wer legt Wert auf gemeinsame Freizeitaktivitäten? W pierwszym tekście, w którym jest mowa o wspólnie spędzanym czasie wolnym, przeczytasz Wir haben früher alles zusammen gemacht. Wir waren unzertrennlich. Teoretycznie więc masz odpowiedź na pytanie.

Jednak czytając dalej dowiesz się, że uznali dass eine solche Beziehung nicht gut gehen kann. Nie jest to więc dla nich bardzo ważne. Jak widzisz, trzeba zwracać w tym zadaniu uwagę na szczegóły.

W drugim tekście znajdziesz natomiast wyrażenie Heute genieße ich, dass wir auch an Wochentagen zusammen ausgehen, joggen oder wandern gehen. Tutaj, jak widzisz, jest mowa o radości ze wspólnie spędzanego czasu. I ten właśnie tekst idealnie pasuje do pytania powyżej.

Zertifikat B2 – Czytanie – Część 1 – Jak rozwiązywać zadania na egzaminie?

Każdy tekst trzeba dokładnie przeanalizować. Jest kilka ważnych kroków, jakie musisz zrobić, aby ułatwić sobie zadanie.

Przeczytaj najpierw wstęp do zadania i przykład 0. Następnie zapoznaj się ze wszystkimi pytaniami i podkreśl w nich najważniejsze wyrażenia.

Przykładowo w pierwszym pytaniu Wer hat Erfahrung mit einer Fernbeziehung? podkreślisz słowa Erfahrung, Fernbeziehung. W drugim możesz zaznaczyć jako istotne Wert, gemeinsame Freizeitaktivitäten.

Kolejnym krokiem będzie przeczytanie pierwszego tekstu oraz ponowne przestudiowanie wszystkich pytań. Warto wtedy zaznaczyć na marginesie numery pytań pasujących do tego tekstu. Następnie ważne jest, aby podkreślić w tekście zdania, w których Twoim zdaniem znajduje się odpowiedź.

Jeżeli wiesz na pewno, że na pierwsze pytanie znasz odpowiedź, skreśl je. Nie będziesz już na nie zwracać uwagi przy dopasowywaniu kolejnych pytań. Będzie ich więc już tylko 8 lub nawet 7.

Z kolejnymi tekstami postępuj podobnie. W ten sposób szybciej rozwiążesz wszystkie zadania.

Zertifikat B2 – Czytanie – Część 1 – Słownictwo do tekstów

Zanim przeczytasz wypowiedzi czterech osób na temat dyskryminacji w Niemczech, zapoznaj się ze słownictwem. Na egzaminie oczywiście nie będziesz mieć takiej możliwości. Skorzystaj więc z okazji i powtórz kilka słówek 🙂

 • die Angelegenheiten – sprawy
 • die Menschenrechte – prawa człowieka
 • unterstützen – wspierać
 • die Ethnie – grupa etniczna
 • zusammenbringen – zebrać, połączyć
 • bekämpfen – zwalczać
 • betrachten – postrzegać
 • begegnen (D) – spotykać się z (Mir begegnet – spotykam się z)
 • ansprechen (A) – mówić o, poruszać (temat)
 • einnehmen – zajmować (Perspektive einnehmen – popatrzyć z perspektywy)
 • runterspielen (herunterspielen) – bagatelizować
 • berücksichtigen – uwzględniać
 • bezeichnen als – określać jako
 • beitragen zu – przyczyniać się do
 • das Vorurteil (Vorurteile) – uprzedzenie (uprzedzenia)
 • die Polizeigewalt – przemoc policji
 • sich auseinandersetzen – zastanowić się nad, rozważyć
 • das Verhältnis zwischen – stosunek między
 • willkürlich – bez powodu, samowolnie, dowolnie
 • im öffentlichen Raum – w przestrzeni publicznej, w miejscach publicznych
 • an der Tagesordnung – na porządku dziennym
 • ist ein Hinweis darauf – wskazuje na
 • die Behörde – urząd
 • Zahlen erheben – podać liczby
 • auffordern zu – poprosić o
 • sichtbar machen – unaocznić, pokazać
 • Probleme angehen – rozwiązać problemy

Zertifikat B2 – Czytanie – Część 1 – Arkusz egzaminacyjny

Na początek wskazówka. Aby sprawdzić, czy wykonasz zadanie w ciągu 18 minut, włącz stoper zanim zaczniesz czytać arkusz egzaminacyjny. Otwórz najpierw jednak link z tekstami.

Teksty, z którymi musisz się zapoznać, znajdują się na stronie www1.wdr.de Otwórz link w nowej karcie. Znajdziesz w nim artykuł w formie czterech wypowiedzi osób wypowiadających się na temat rasizmu w Niemczech. Jednak nie czytaj ich na razie. Zapoznaj się najpierw z poniższymi zadaniami i postępuj zgodnie ze wskazówkami powyżej.

W artykule podane są cztery osoby z imienia i nazwiska. Na potrzeby poniższego zadania oznaczyłam je jako a, b, c, d.

 • a – Zack Stefen
 • b – Josef Kosaling
 • c – Farah Schäfer
 • d – Tahir Della

ARKUSZ EGZAMINACYJNY

Teil 1 vorgeschlagene Arbeitszeit: 18 Minuten

Sie lesen auf einer Internetseite, was die Menschen über Rassismus denken. Auf welche der drei Personen treffen die einzelnen Aussagen zu? Die Personen können mehrmals gewählt werden.

Beispiel:

Wer meint, dass strukturelle Probleme zu lösen sind, nur wenn sie veranschaulicht werden?

Lösung: d

1. Wer findet, dass auch Behörden in Deutschland rassistisch handeln?

2. Wer wünscht sich von der Gesellschaft, dass sie ihm zuhört?

3. Wer hat eine Internetseite für alle Ethnien eingerichtet?

4. Wer glaubt, dass auch positive Haltungen als rassistisch gelten?

5. Wer will an Demo gegen Rassismus teilnehmen?

6. Wer vertritt die Meinung, dass viele Menschen unbewusst rassistisch handeln?

7. Wer findet racial profiling als die schlimmste Form von Rassismus?

8. Wer rät allen Menschen, ihre eigenen Vorurteile zu bedenken?

9. Wer ist der Ansicht, dass Deutschland einen Bericht über Erfahrungen von Menschen afrikanischer Herkunft erstatten sollte?

Übertragen Sie die Lösungen auf den Antwortbogen.

Czytanie – Część 1 – Rozwiązanie

Poniżej znajdziesz rozwiązania wszystkich zadań. Postaraj się nie zaglądać do nich przed lub w trakcie rozwiązywania testu.

1. d

2. b

3. a

4. c

5. a

6. b

7. b

8. c

9. d

Czytanie – Część 1 Analiza rozwiązania

Jak wspomniałam wcześniej, warto zaznaczyć w tekstach zdania lub wyrażenia, w których znajduje się odpowiedź na pytanie. Poniżej znajdziesz takie urywki z tekstów.

1. d Das ist ein Hinweis darauf, dass auch in Deutschland Polizei, Justiz und Behörden ein systemisches Problem mit Rassismus haben.

2. b Wenn ich das anspreche, wünsche ich mir, dass weiße Menschen nicht sofort verletzt reagieren, sondern zuhören

3. a  Ich habe mit Kollegen und Freunden eine Plattform namens ‘Voycenow’ gegründet, auf der wir verschiedene Ethnien zusammenbringen

4. c Viele Leute denken, es sei ein Kompliment, Schwarze Frauen als exotisch zu bezeichnen oder Schwarze Männer zu fetischisieren. Aber auch das ist rassistisch. 

5. a Ich wäre gerne bei ihnen, um sie und meine Schwarze Community zu unterstützen und rauszugehen und zu protestieren.

6. b Dabei begegnet mir im Alltag ständig Rassismus, auch wenn das den Leuten oft gar nicht bewusst ist. 

7. b Das Schlimmste für mich persönlich ist racial profiling, dass ich also nur wegen meines Aussehens häufig kontrolliert werde. 

8. c Es ist einfach die Aufgabe jedes Menschen, sich mit den eigenen Vorurteilen selbstkritisch auseinanderzusetzen.

9. d Es werden allerdings keinerlei Zahlen dazu erhoben, was für Erfahrungen Schwarze Menschen hier machen – obwohl die EU Deutschland schon mehrfach dazu aufgefordert hat.

Rassismus in deutschland – ”sprecht mit uns, nicht über uns”

Zertifikat B2 – Czytanie – Jak się przygotować

Zanim przystąpisz do egzaminu warto czytać jak najwięcej tekstów w języku niemieckim. Jednak nie wszystkie, tylko takie, jakie znajdziesz na egzaminie. Na stronach internetowym znajdziesz mnóstwo opinii czytelników na każdy temat.

Warto zaglądać na strony takie jak zeit.de, spiegel.de, ndr.de, www1.wdr.de, sueddeutsche.de Są tam komentarze, w których znajdują się wyrażenia dotyczące opinii, jak Ich stimme zu, Ich bin der Ansicht, aus meiner Sicht, Ich halte es für.

Są to więc zwroty, których znajomość jest istotna. Nie tylko w części ”CZYTANIE”. Słownictwo jest również bardziej urozmaicone. Na przykład zamiast sehen, znajdziesz takie słowa jak betrachten, beobachten.

GRATULACJE! Kolejny krok za Tobą. Przygotowania do egzaminu Goethe-Zertifikat B2 trwają. Czasu coraz mniej. Chcesz spróbować wykonać trzecie zadanie z modułu ”CZYTANIE”, zajrzyj na stronę ZERTIFIKAT B2 – LESEN.

Kolejne wskazówki, jak zdać egzamin już wkrótce na blogu www.czasnaniemiecki.pl

Pozdrawiam i powodzenia w nauce.

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*