Zertifikat Deutsch – Słuchanie

Zertifikat B1 - Słuchanie - czasnaniemiecki.pl

Zertifikat Deutsch, którego pełna nazwa brzmi Goethe-Zertifikat B1 składa się z modułów: SŁUCHANIE, CZYTANIE, PISANIE, MÓWIENIE. Każdy z nich można zdawać oddzielnie lub łączyć je ze sobą. Szczegółowe informacje o egzaminie znajdziesz tutaj.

SŁUCHANIE jest jednym z modułów, do którego możesz przygotować się samodzielnie lub z lektorem. Drugą częścią egzaminu Goethe-Zertifikat B1 jest CZYTANIE. Jak się przygotować do modułu sprawdzającego rozumienie tekstu czytanego dowiesz się czytając wpis Zertifikat B1 – Czytanie.

ZERTIFIKAT DEUTSCH – SŁUCHANIE

Część egzaminu sprawdzająca umiejętność rozumienia ze słuchu trwa 40 minut. Do zdobycia jest łącznie 30 punktów.

Liczba zdobytych punktów mnożona jest przez 3,33. W ten sposób obliczana jest maksymalna liczba punktów, którą zobaczysz na certyfikacie, czyli 100. Aby zdać egzamin trzeba uzyskać 60% punktów, czyli rozwiązać prawidłowo co najmniej 18 zadań.

Formy wypowiedzi ustnych na egzaminie ZD B1:

  • Komunikat
  • Krótki wykład
  • Nieformalna rozmowa
  • Dyskusja radiowa

Przed wysłuchaniem nagrania w ciągu 60 sekund trzeba przeczytać wszystkie zadania do wykonania. W przypadku komunikatów, które odtwarzane sa pojedynczo, masz 10 sekund na przeczytanie dwóch zadań do każdego z nich.

Przygotowując się do egzaminu warto więc nauczyć się mierzyć czas, jaki potrzebujesz do przeczytania i zrozumienia danego zadania.

Warto skorzystać z tego czasu i dokładnie przeczytać wszystkie zdania, ponieważ nie wszystkie wypowiedzi usłyszysz dwukrotnie.

ZD – MODUL HÖREN – 4 TEILE

Moduł SŁUCHANIE podzielony jest na 4 części.

  • Krótkie rozmowy telefoniczne, komunikaty, ogłoszenia, polecenia. Każdy z pięciu tekstów wysłuchasz dwa razy. Po wysłuchaniu pojedynczych tekstów musisz wykonać dwa zadania. Pierwsze to zadanie typu Prawda/Fałsz, drugie natomiast to wielokrotny wybór z trzech podanych możliwości. Czas na przeczytanie zadań przed wysłuchaniem pojedynczych komunikatów to tylko 10 sekund. Łącznie do wykonania jest 10 zadań.
  • Krótki wykład. Usłyszysz go tylko jeden raz. Warto więc dokładnie zapoznać się z każdym zadaniem w ciągu 60 sekund przed wysłuchaniem nagrania. Do wykonania jest 5 zadań. Należy wybrać jedną z trzech możliwości.
  • Nieformalna rozmowa. Usłyszysz ją tylko jeden raz. Następnie wykonasz 7 zadań typu Prawda/Fałsz.
  • Dyskusja radiowa. Odtworzona zostanie dwukrotnie. Za wykonane prawidłowo zadania otrzymasz łącznie 8 punktów. Jest 8 zadań.

PODRĘCZNIKI DO ZERTIFIKAT DEUTSCH

Przygotowując się samodzielnie do Goethe-Zertifikat B1 możesz skorzystać z przykładowych zadań egzaminacyjnych zamieszczonych na stronie Goethe-Institut Übungsmaterialien.

Do wyboru jest kilka możliwości. Barrierefreier B1 – Modelsatz umożliwia wykonanie wszystkich modułów online. Goethe-Institut oferuje dodatkowo bezpłatne pobranie ze strony każdej części arkusza egzaminacyjnego, łącznie z plikami do słuchania.

Warto skorzystać z tej oferty. Wykonując każde zadanie, włącz stoper i sprawdź, ile czasu potrzebujesz na przeczytanie zadania. Jeżeli nie zdążysz w ciągu 10 sekund przeczytać ze zrozumieniem zadania do każdego z komunikatów, nie martw się. Oznacza to tylko tyle, że musisz to wytrenować.

Ważne, aby sprawdzić swoje umiejętności. Z taką wiedzą szybciej przygotujesz się do egzaminu, ponieważ już na początku poznasz swoje słabe strony. Wtedy dowiesz się, co sprawia Ci największą trudność i nad tym popracujesz.

Podręczniki, z którymi możesz się przygotować do Goethe-Zertifikat B1 znajdziesz w wielu księgarniach. Ja korzystam z dwóch podręczników wydanych przez Hueber, do których dołączone są płyty z nagraniami:

  • Zertifikat B1 neu
  • Fit fürs Zertifikat B1

Pierwszy z nich zawiera 15 arkuszy egzaminacyjnych. Rozwiązania i transkrypcje znajdziesz na stronie wydawnictwa. Drugi z nich natomiast to zbiór wielu ćwiczeń przygotowujących do egzaminu oraz po jednym arkuszu egzaminacyjnym do każdego modułu.

Wolisz przygotować się z lektorem? Napisz do mnie wiadomość, ustalimy wspólnie plan przygotowania do egzaminu.

ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ NAUKI.

Pozdrawiam

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*